reklamı kapat

Avustralya Yeni Düzenlemeler İçin Kripto Para Borsalarına Tarih Verdi

17:00
12 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Avustralya finansal istihbarat kuruluşu AUSTRAC, yerel kripto para borsalarına yürürlüğe giren yeni düzenlemeler sonucunda 15 Mayıs 2018 tarihine kadar yetki belgesi için kayıt yaptırmaları gerektiğini tebliğ etti.

AUSTRAC Çarşamba günü yaptığı açıklamada 3 Nisan tarihinde yürürlüğe giren düzenlemelere borsa platformlarının uymakla yükümlü olduklarını hatırlattı. Avustralya’nın sektörle ilgili ilk düzenlemeleri 2017’nin son çeyreğinde yürürlüğe girmişti.

Bir hükümet yetkilisi kripto para borsalarının, kara para aklama, terörizmin finanse edilmesiyle mücadele yükümlülüklerini yerine getirmesi  ve AUSTRAC’a kaydolmaları gerektiğini söyledi. AUSTRAC yetkilisi;

Mevcut kripto para borsalarının yeni düzenlemeler gereğince kayıt yaptırmaları için 14 Mayıs tarihine kadar geçiş dönemi sürecek.

AUSTRAC’ın yeni düzenlemeleriyle birlikte ülkede kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesi riskleri minimize edilecek. Bu düzenlemelere göre borsa platformları sisteme bir kez kayıt olduktan sonra müşteri bilgilerini doğrulayarak şüpheli kimlikleri ve işlemleri AUSTRAC’a bildirmesi gerekecek, bununla kalmayıp 100.000 Euro ve üzerindeki işlemlerinde ayrıca rapor edilmesi gerekiyor.

AUSTRAC CEO’su Nicole Rose, sektördeki şirketlerle ve hükümet kurumlarıyla ortaklaşa çalışarak kripto para birimlerinin kullanımı ve finansal istihbarat bilgilerinin paylaşılmasını kolaylaştırdıklarını belirtti. Yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılanan bu düzenlemelerin sektördeki güveni arttırdığını ve arttırmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Japonya’nın geçtiğimiz yıl kripto paralara yönelik kendi düzenlemelerini yayınlamasının  ardından Avustralya’da Ağustos 2017 tarihinde kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesinin önlenmesi için çalışmalara başlamıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER