X

Anket: Çin’de Kripto Para Birimlerine Olan Güven Azalıyor

Yakın tarihli bir ankete göre, Çin'de kripto para birimlerine güvenenlerin sayısında yaklaşık %15'lik bir düşüş gerçekleşti.
20:40
16 Eylül 2021

Kripto para birimlerine olan ilgi gün geçtikçe artmaya devam ederken, Çin’de kripto para birimlerine olan güvenin büyük bir düşüş yaşadığı gözlemleniyor.

Çin, Kripto Para Birimlerine Güvenmiyor

Veri istihbarat şirketi Morning Consult tarafından yayınlanan 16 Eylül tarihli bir anket, Çin‘de kripto para birimlerine olan güven seviyesinin sadece bir ay içinde %16 düştüğünü gösteriyor.

Ankete göre, Ağustos ayında Çin’deki yetişkin insanların yalnızca %26’sı, kripto para birimlerine “çok” veya “biraz” güvendiklerini söyledi. Bu oran Temmuz ayında yaklaşık olarak %45 civarındaydı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Çin’in ülkedeki kripto para madencilik operasyonlarını yasaklaması ile birlikte Çin halkı da kripto para birimlerine karşı sert bir tavır aldı.

Öyle ki dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in kripto para birimlerine baskısını sürdürmesi, halkı kripto para sektöründen uzaklaştırıyor. Ek olarak kuzey Hebei eyaletinin bu hafta başlarında kripto para madencilerinin peşine düşeceğini açıklaması kripto para birimlerine olan baskının hala bitmemiş olduğunu gözler önüne seriyor.

Madencilik operasyonlarının yanı sıra Çin, bankacılık sektöründeki kripto karşıtı kampanyasını da hızlandırdı.

Çin kripto para birimlerine karşı bu kadar baskı uygularken, halkın kripto varlıklara güvenindeki düşüş normal olarak kaçınılmaz oluyor. Öyle ki Çin’e kıyasla ABD’de kriptoya olan güven sadece %2 gibi önemsiz bir oranda düşüş yaşadı.

Hindistan Lider Durumda

Morning Consult anketine dahil edilen 15 ülke arasında Hindistan liderlik koltuğunda otururken ve katılımcıların %86’sı kripto para birimlerine güvendiklerini belirtiyor. Yüksek yüzde, hükümetin kripto para politikaları ile kamuoyu arasında açık bir kopukluk olduğunu açıkça gösteriyor.

Brezilya %69 ile ikinci sırada yer alırken, onu %65 ile Meksika izliyor. Daha önce de belirttiğimiz üzere Brezilya halkının neredeyse yarısı Bitcoin‘i resmi para birimi yapmak istiyor.

Ek olarak Rusya (%54) ve İspanya (%45) kripto para birimlerine en çok güvenen dördüncü ve beşinci ülke konumunda yer alıyor.

Japonya ve Güney Kore listenin en sonunda yer alırken ankete katılanların yüzde 48’i kripto para birimlerine hiç güvenmediklerini belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar