reklamı kapat
  • BTC  :  38.612,20 ₺
  • ETH  :  3.125,01 ₺
  • BCH  :  4.657,44 ₺
  • XRP  :  3,57 ₺
  • BTC 38.612,20 ₺
  • ETH 3.125,01 ₺
  • BCH 4.657,44 ₺

Analistler Yatırımcıları Uyarıyor: Uçan Fiyatta ‘Şişme’ Var

15 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin’in gittikçe yükselen fiyatıyla birlikte analistler yatırımcıları Barry Silbert’ın Grayscale Bitcoin Investment Trust’ında (yatırım fonu) (GIBT) yatırım yapma konusunda uyardı.

Orange Peel Investments’da finansal analist Parke Shall’a göre bitcoin fiyatında baloncuklar oluşmaya başladı. Shall Seeking Alpha’daki yazısında, bitcoin fiyatının Perşembe sabahi 1800-1900 aralığında işlem gördüğünü kaydetti. Bu fiyat bir kaç hafta önceki işlem fiyatının yüzde 40’ından fazla.

Bitcoin’deki para girişinin şişmede etken olduğunu belirten Shall, insanları yüzde 70’lik getiriyle bitcoin almaktan vazgeçirmeye çalıştığını kaydetti. Bitcoin bazlı işleyen GBIT fonunun gün içi fiyatının Çarşamba günü 265 doları gördüğünü; sonrasında 210 dolara kadar düştüğünü belirten Shall, bitcoin’in fiyat hareketiyle zıt hareket eden noktalara dikkat çekti.

“Gün içi hareketler bitcoin fiyat çizelgelerinden anlaşılamaz çünkü çizelgeler bitcoin’in kapanış fiyatlarını gösterir.”

GBIT Endişe Yaratıyor

GBIT hisseleri geçtiğimiz hafta bir ara yüzde 80 getiriyle işlem yapıyordu. Shall’a göre GBIT’nin komisyonla işlem yapılabilen tek varlık olması ona olan talebi artırıyor.

Kerrisdale Capital Management LLC’de yatırım analisti Ian Bezek de Seeking Alpha’da bir yazı kaleme aldı. Bezek GBIT’in fiyatı bitcoin’in fiyatına göre daha hızlı hareket ettiği için bu fonun mantıksız bir şekilde gereğinden fazla fiyatlı olduğunu yazdı.

Bezek’e göre durum pek iyi bitmeyecek.

Bitcoin Nisan sonunda teknik direnci kırdıktan sonra tüm zamanlar rekorunu kırmış ve “parabolik” harekete geçmişti. Bezek son iki haftada fiyatın neredeyse 500 dolar arttığını ifade etti.

Normal Bir Piyasa Değil

Bezek piyasanın çılgın hamleler ile zirveyi gören türden normal bir piyasa olmadığının altını çiziyor.

“Bitcoin’in illa ki kısa sürede zirveyi göreceğini söyleyemeyiz. Kırılmadan önce birkaç gün boyunca yükselebilir.”

Bezek’e göre piyasanın likidite azlığı düşünüldüğünde gümüş, altın, ham petrol ve tek yönlü hareketlere sahip diğer alternatif yatırımların aksine bitcoin’in önünü almak zor. Bitcoin yapısı gereği parabolik hareketin beklenenden uzun sürmesine müsaade edecek özelliklere sahip.

Bezek’e göre GBIT fonu gelir düzeyinde bitcoin’i dahi geçmiş durumda. Bitcoin Nisan’dan beri yüzde 50 civarında artarken GBIT iki kattan fazla değerlendi. Bu, GBIT’in gerçek değerine göre oldukça yüksek fiyatlardan işlem görmesi demek.

GBIT’in normalde hisse başına bitcoin’in 10’da biri değerinden yıllardır biriken yönetim masrafları düşüldüğünde, elde edilen fiyat olması gerekiyor. 255 dolarlık GBIT fiyatı bitcoin’in 2700 dolardan işlem gördüğünü gösterir. Bunun şu anki fiyatların çok üzerinde bir rakam olduğu söylenebilir.

Yüzde 50’lik Ödenek

Salı günkü kapanışta 233 dolarlık bir GBIT hissesi 158 dolar bitcoin’le destekleniyordu. Bezek’e göre bu, bir GBIT alıcısının bitcoin güvenine erişmek için yüzde 50’lik bir değer ödemesi demek.

Kamuya duyurulmuş bir varlığı almanın avantajları olsa da Bezek yüzde 50’lik ödeneğin buna değmeyeceğini düşünüyor. Fiziksel altın piyasasında insanlar yüzde 2-3’lük bedel ödediğinde bile şikayetçi oluyor.

Bitcoin’in yükselişi bittiğinde GBIT sahipleri pozisyonlarını mantıklıca düşünmek zorunda kalacak. Bezek, bir satın alıcının bugünkü GBIT fiyatıyla kâr-zarar dengesini kurması için bitcoin’in 2700 dolara gelmesi gerektiğini vurguluyor ve bu noktada piyasada var olmak isteyen herkesi daha dikkatli olmaya çağırıyor..

Kaynak: Cryptocoinsnews 

loading...