reklamı kapat

Almanya Maliye Bakanı: Hükümet Libra’yı Reddetmeli!

11:01
18 Eylül 2019

Almanya’nın Maliye Bakanı ve Şansölye Başkan Yardımcısı olan Olaf Scholz, yeni yaptığı bir açıklamada ülkedeki regülatörlerin Facebook’un çok konuşulan Libra stablecoin’i gibi para birimlerini reddetmesi gerektiğini ifade etti.

Stablecoin’ler Alternatif Para Birimleri Olmasın

17 Eylül tarihinde Reuters tarafından yayınlanan bir habere göre, ünlü politikacı Berlin içerisinde düzenlenen bir etkinlik esnasında Facebook’un planlanan kripto para projesinin ‘kesin’ olarak reddedileceğini vurguladı.

”Paralel bir para birimi kabul edemeyiz. Bunu kesin bir şekilde reddetmeniz gerekiyor.”

Reuters tarafından yayınlanan bir belgeye göre Almanya içerisindeki regülatörler şu an için Avrupa içerisindeki ve uluslararası çaptaki ittifakları ile stablecoin’lerin alternatif geleneksel para birimleri haline gelmemesi için hummalı bir çalışma başlattı. İlgili evrakta Federal Hükümet’in Avrupa ve uluslararası düzeyde çalışıp, stablecoin’lerin resmi para birimlerine alternatif olmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacakları vurgulanmakta.

Aslında Almanya 13 Eylül tarihinde de parlamento üyesi Thomas Heilmann aracılığıyla görüşünü belli etmişti. Heilmann Libra gibi bütün projelerin yasaklanacağını ve yetkililerin şu an hiçbir piyasa ile ilişkili özel stablecoin’in ülkede piyasaya çıkmasına izin vermeyeceğini ifade etmişti.

Aslında bundan birkaç gün önce Almanya ve Fransa tarafından yapılan resmi bir açıklamada da, bunun parasal egemenliği tehdit edebileceği vurgusu ile Libra’nın piyasaya çıkmasına izin verilmeyeceği belirtilmişti. İlgili haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun