Ahbap Kripto Para Bağışları İçin Yeni Duyuru! Stablecoin Gönderin!

Piyasa dalgalanması nedeniyle bağış tutarının azalmaması için stablecoin cinsinden bağışları göndermeniz gerekiyor.
16:30
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz hafta yaşanan ve tüm vatandaşlarımızı derinden etkileyen iki depremin ardından kripto topluluğu harekete geçti. Ahbap öncülüğünde kripto para hesapları oluşturuldu ve dünyanın dört bir yanından gelecek bağışlar için alternatif bir ödeme kanalı oluşturuldu. Swift işlem ücretlerinin maliyeti bağış miktarını düşürdüğü için bu önemli bir adımdı.

Ahbap Kripto Bağışı

Efe Bulduk geçtiğimiz hafta Twitter hesabı üzerinden Haluk Levent’e ulaşarak bu işin teknik yükünü üstlendiğini söylemişti. Bir kez daha buradan gösterdiği çabadan dolayı kendisine teşekkür ederiz. Toplanan bağışlar blockchain üzerinden izlenebiliyor ve 4 milyon dolar eşiği çoktan geçildi. Blockchain’in şeffaflığının ve sınır ötesi ödemeler konusunda gücünün ne kadar büyük olduğunu bu elim hadiseyle öğrendik. Keşke ne böyle bir afet yaşasaydık ne de bunu öğrenseydik.

Efe bugün Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruyla toplanan kripto paraların Perşembe günü nakde çevrileceğini açıkladı. Varlıklar öncelikle stablecoinlere ve ardından Türk Lirasına çevrilecek. Sonrasında Ahbap hesaplarına aktarılacak. Her şey blockchain üzerinden izlenebildiği için hiçbir bağışçının endişesi bulunmuyor.

Ancak bu süreci bile istismar etmek isteyenler bundan kazanç sağlamak için çeşitli çabalara girişenler var. Efe bugün şunları söyledi;

“Yardım parasını çalmak için DDoS atağı yapan, scam token gönderen ş… bir çift lafım var. Avucunuzu yalarsınız. Mesleğim gereği fon güvenliği konularında eğitim aldım. Destek aldığım bir dizi siber güvenlik uzmanı var. Bağışlar güvende.”

Kripto Bağışları İçin Rica

Türk yatırımcılar kripto paraların yükselmesini hiç bu kadar istememiştir. Bitcoin fiyatındaki dalgalanma bağışların dolar cinsinden karşılığını olumsuz etkiliyor. Tüm bağışçılar ellerinden geleni yaptı ve kripto para cinsinden desteklerini hesaplara ulaştırdı. Ancak bağışların ilk Ahbap duyurusunda olduğu gibi stablecoin olarak yapılması önemli. Bağışların itibari para birimi cinsinden değerinin olumsuz etkilenmemesi için yatırımcılar stablecoinleri kullanarak cüzdanlara para göndermeli.

Yazı hazırlandığı sırada Ahbap derneğinin kripto para cüzdanlarında toplam 4,35 milyon dolar birikti. Son piyasa düşüşü sadece Avalanche bağışından yaklaşık 100 bin dolarlık kayba neden oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar