X


ABD’li Senatör: Stablecoinler Nakit Rezervleri İle Desteklenmeli!

ABD'li Senatör, Çarşamba günü yaptığı bir konuşmasında, stablecoinlerle ilgili endişelerini dile getirdi ve bazı çözüm önerileri sıraladı.
19:15
3 Ekim 2021

Kripto para yanlısı senatör Lummis, stablecoinler konusunda SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Başkanı Gary Gensler ile benzer endişeleri paylaşıyor. Senatör, stablecoinlerin nakit ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyor.

Senatör, Endişelerini Dile Getirdi

Senatör, Çarşamba günü yaptığı bir konuşmasında fikirlerini dile getirdi. Senatör Lummis konuşmasında, CBDC‘lere (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) ve stablecoinlere değindi. Stablecoinlerin daha hızlı ödemeler sağladığını ve finansal katılımı arttırıp yeni fırsatları teşvik ettiğini dile getiren Lummis, ekonomi için de bazı riskler barındırdıklarını ifade etti:

Stablecoinler, %100 nakit ile desteklenip, düzenli olarak denetlenmelidir. Bazı şirketlerin şeffaf bir şekilde bu nakit desteğini sağlamadıklarından endişeleniyorum.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Lummis ayrıca, bu stabil kripto paraların “kara para aklama ile mücadele” yasalarına uyması gerektiğini söyledi. Çözüm olarak, kripto para birimlerinin yalnızca mevduat kurumları, para piyasası fonları ve benzeri araçlar tarafından çıkarılması gerekebileceğini öne sürdü.

Stablecoinler, Regülatörler İçin Öncelikli Bir Konu

Stabil kripto paralar, Amerika Birleşik Devletleri regülatörleri için birincil endişe olarak öne çıkıyor. Bu stablecoinler, yatırımcılarına kâr sağlamasa da, belirli bir değeri korumalarını sağlıyor. Tam da bu sebeple Senatör’e göre, bu şirketlerinin rezervlerinin kapsamlı ve düzenli bir şekilde denetlenmesi gerekiyor.

Şu anda regülatörler, gözlerini lider stablecoin Tether’e (USDT) çevirmiş durumda. Yeterli nakit miktarını rezerv olarak elinde bulundurduğunu iddia etse de Tether, henüz topluluğa güven aşılayacak somut veriler sunabilmiş değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar