f ABD, Tornado Cash Kurucusunu Yaptırım Listesine Ekledi! Topluluktan Tepki Yağıyor! › COINTURK

ABD, Tornado Cash Kurucusunu Yaptırım Listesine Ekledi! Topluluktan Tepki Yağıyor!

Özet

  • Amerika Birleşik Devletleri, Tornado Cash kurucularından Roman Semenov'u yaptırım listesine ekledi ve suçlamalarla ilgili soruşturma devam ediyor.

  • Tornado Cash kurucuları Semenov ve Storm, kara para aklama, yaptırımları ihlal ve ruhsatsız para aktarımı suçlamalarıyla karşı karşıya.

  • OFAC'ın Tornado Cash'e yönelik yaptırım uygulaması kripto topluluğunda tepki çekti.

  • Piyasa etkisi: Nötr
00:30
24 Ağustos 2023

Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), 23 Ağustos’ta Tornado Cash kripto para birimi “borsasının” kurucularından biri olan Roman Semenov’u Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler (SDN) listesine ekledi. Kurucu ortak Roman Storm, aynı gün Washington eyaletindeki Federal Soruşturma Bürosu ve İç Gelir İdaresi Kriminal Soruşturma bölümü tarafından tutuklandı.

Tornado Cash Suçlamaları!

23 Ağustos’ta açıklanan iddianamede Semenov ve Storm kara para aklama komplosu kurmak, yaptırımları ihlal etmek için komplo kurmak ve ruhsatsız para aktarımı işi yürütmek için komplo kurmakla suçlanıyor. Semenov hala kaçak durumda. Üçüncü Tornado Cash kurucu ortağı Alexey Pertsev, Ağustos 2022’de Hollanda’da kara para aklama suçlamasıyla tutuklandı. ABD’nin New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams, Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından yayınlanan bir açıklamada şunları söyledi:

İddia edildiği gibi… Storm ve Semenov, teknik olarak gelişmiş bir gizlilik hizmeti sunduklarını kamuya açık bir şekilde iddia ederken, aslında bilgisayar korsanlarına ve dolandırıcılara suçlarının meyvelerini gizlemelerine yardım ettiklerini biliyorlardı.

Kolluk kuvvetlerinin eylemleri, ABD hükümetinin Tornado Cash’e yönelik geçen yıl başlattığı baskının devamı niteliğinde. OFAC, Ağustos 2022’de 44 USD yerleştirdi. SDN listesindeki adresler ABD sakinlerinin hizmeti kullanmasını etkili bir şekilde engelliyor.

Coinbase’den Davaya Destek!

OFAC’ın Tornado Cash’e yaptırım uygulaması kripto topluluğunda tepkiye neden oldu. Coinbase, Hazine Bakanlığı’nın borsanın yaptırım uygulama yetkisini aştığını iddia eden altı kişi tarafından açılan davayı destekledi. Savunuculuk grubu Coin Center da benzer bir dava açtı. ABD Temsilciler Meclisi’nin kripto para yanlısı üyesi Tom Emmer da Hazine Bakanı Janet Yellen’a bu hareketi sorgulayan bir mektup yazdı.

Hem DOJ hem de OFAC, Tornado Cash’in, aynı zamanda SDN listesinde yer alan Kuzey Kore bağlantılı hackerlar Lazarus Group’un fonlarını aklamadaki rolüne özellikle değiniyor, ancak Tornado Cash’in diğer bazı hacklemelere de bulaştığı belirtiliyor. Adalet Bakanlığı’nın iddialarına göre, borsanın 1 milyar dolardan fazla haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI