reklamı kapat

ABD Gelir Vergisi Dairesinden Kripto Para Uyarısı

26 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

ABD Gelir Vergisi Dairesi (IRS) Amerikan vergi mükelleflerinin yıllık vergi formlarına tüm kripto para gelirlerinin de dahil edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Cuma günü yapılan açıklamada IRS, kripto para gelirlerinin tıpkı diğer mülkler gibi vergilendirilebilir olduğuna dikkat çekerek kripto para birimlerinin nasıl vergilendirileceğini açıklayan 2014 tarihli bir rapor paylaştı.

Yetkililer kripto paraların sermaye olarak kullanılmasından ötürü, dijital paralar üzerindeki kar ve zararların sermaye kazancı olarak değerlendirileceğini ifade etti. Yine aynı şekilde maaşlarını kripto para üzerinden alan çalışanların gelirleri doğrudan vergilendirilirken diğer işlemlerin ise form 1099 aracılığıyla raporlanması gerekiyor.

IRS Dijital para kullanılarak yapılan bir ödemenin fiat para birimleriyle yapılan ödemelerle eş değer olduğunu belirtti. Bu açıklama iyiden iyiye IRS’nin kripto paraları bir mülk olarak kabul ettiğine işaret ediyor.

IRS, gelir vergisi formlarına kripto para gelirlerini düzgün bir şekilde işlemeyen vergi mükelleflerinin denetlemeler sonucunda cezai sorumluluklarla karşılabileceklerini belirtti. Bu cezalar vergi kaçakçılığına yasalarına göre belirlenir ve mükellef suçlu bulunursa beş yıla kadar hapis cezasına veya $250.000 para cezasına çarptırılabilir.

IRS bazı vatandaşların gelirlerini gizlemeye meyilli olduklarını belirtere yanıltıcı vergi beyannamesinde bulunan mükelleflerin ise 3 yıl hapis cezası veya 250.000 dolar para cezası ödemek zorunda kalabileceğini belirtti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER