X


ABD Blockchain Araştırmalarına 750 Bin Dolar Bütçe Ayırdı

09:35
17 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı küçük iş kolları geliştirme araştırmasına (SBIR) yönelik programın son halini duyurdu. Bakanlık ulusal güvenliği ilgilendiren işlerde blockchain’in kullanılabilir olup olmadığını araştırmak için yeni iş ortakları arıyor.

Kurum internet sitesinde ortaklık başvurusu yapacaklar için proje başlıklarının listesini yayınladı. Liste İç Güvenlik Analiz Birimi için Blockchain Başvuruları ve Blockchain’in Özel Alana Saygı Çerçevesinde Kimlik Yönetimine Uygulanabilirliği olmak üzere iki kısımdan oluşuyor.

Bakanlığın alt birimi olan Fen ve Teknoloji İdaresi (S&T) devletten gelecek yardımlara başvurabilmeleri için küçük işletmelerin araştırma boyunca hükumete yardımcı olma konusunda istekli davranmasını bekliyor. Üç aşamalı program taslağına göre;

“S&T ve SBIR projeleri için ödül 750.000 dolarla sınırlı ve ödül alma süresi 24 aya kadar uzayabilir. Para kaynağının sürekliliği konusunda sıkı taahhütleri olan ikinci aşama S&T ve SBIR projeleri içinse farklı yollar denenebilir. Projeye dâhil işlerin tamamının ABD sınırları içerisinde yapılması şarttır. Yasal düzenlemeler özel durumlara açık kapı bırakabilir ancak en istisnai durumlarda bile işin yalnızca küçük bir kısmı ABD dışında yapılabilir.”  

Blockchain’in bakanlığın öncelik listesinde yer alması Amerikan hükumetinin blockchain’i federal düzeyde entegre etmeyi düşündüğünün göstergesi olarak yorumlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar