X


86 Milyon Dolarlık Blockchain Start-up’ının Kurucusu Tutuklandı!

Komodore64 isimli blockchain start-up'ının kurucusu tutuklandı.
08:00
12 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çoğunlukla finans sektörü odaklı Sprout isimli haber kaynağının aktardığı bilgilere göre, Hollanda polisi blockchain tabanlı bir oyun geliştirme start-up firması olan Komodore64‘ün kurucusunu tutukladı. İlgili kişi daha önce 86 milyon dolar fonlama elde etmiş ve bunu ürüne çevireceğini ifade etmişti.

Haziran ayında ”işlemlerin blockchain üzerinden takip edilebileceği bir oyun platformu” kurma sloganı ile yola çıkan proje, daha sonra hem yatırımcıları hem de ilginç bir şekilde kendi çalışanlarını dolandırdı. K64 isimli bir token de piyasaya süren kurucunun yatırımlar da dahil 90 milyon dolara yakın bir miktarı elde ettiği ve daha sonra iflas ilan ettiği bilinmekte.

Blockchain Dolandırıcılığı

Kurucu Sam N., polis raporlarında geçen bilgilere göre yatırımcılara ”iyi bilinen bir yatırım firmasının da buna dahil olduğu” bilgisini verdi ve söz konusu firmanın Goldman Sachs olabileceğine dair açıklamalarda bulundu. Olayın aslı ise kurucunun tutuklanmasından sonra ortaya çıktı. Sam N., Goldman Sachs yetkilileri gibi rol yapmaları için bir dizi oyuncu tutup yatırımcıları kandırmayı hedeflemiş.

Bunun yanı sıra daha önce şirketin kurucu ortağı olarak ilan edilen Max Theyse’nin de asla bu rolde çalışmadığı ve maaş almadığı ortaya çıktı. Çalışanlar kurucunun böyle bir ismi uydurup kurucu ortak maaşını da kendisinin aldığını iddia etmekte. Polis yaptığı otel baskını ile sahtekarı yakaladı. Kurucu otelde kalma sebebini ise kızgın yatırımcılardan saklanmak olarak açıkladı.

Hollanda geçtiğimiz gün de yerel bir mahkemenin Facebook hakkında verdiği kripto para dava kararı ile gündeme gelmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar