reklamı kapat

7 Kripto Para Borsası Nasdaq’ın Gözetim Sistemini Kullanacak

Nasdaq kripto para borsaları için gözetim sistemini paylaştı.
31 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Yedi kripto para borsası Nasdaq’ın da kullandığı gözetim sistemini kullanmaya başladı. Bu borsalardan ikisinin adı açıklandı: Gemini ve SBI Virtual Currency.

Kripto Para Gözetimi

Nasdaq borsa ve gözetim sistemi ekibinin yöneticisi Tony Sio kripto paraların büyüdüğünü gözlemlediklerini ve kripto paralarla çalışmanın yollarını aradıklarını ifade etti. Nasdaq teknolojisini, eşleştirme ve gözetim sistemini paylaşarak müşterileri için pazarı genişletmeyi hedefliyor. Gözetim sistemini uygulayacak borsalar yoğun bir süreçten geçerek dolandırıcılık ve fiyat manipülasyonlarını en üst seviyede engelleme yetisine sahip olacak.

Gemini CEO’su Tyler Winklevoss gözetim sistemine de sahip olduktan sonra agresif olarak kripto paraların düzenlemesiyle ilgili çağrılarda bulundu. Winklevoss kripto para piyasasının ancak bu yolla gelişebileceğine inanıyor. SEC’e göre gözetimi değişen kripto para borsalarının “düzenlenmiş” sayılıp sayılmadığı halen merak konusu. SEC’in ETF’leri finansal gözetim eksikliğinden dolayı onaylamadığı biliniyor.

Bitcoin ETF

Diğer yandan birçok borsanın SEC’in isteklerine uyum sağlamaya çalıştığı görülüyor. Düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlemleri beklenilen kadar yüksek ilgi görmese de günlük 125 milyon dolar işlem hacmine ulaştığı oluyor. SEC’in Bitcoin ETF’lerine ne zaman yeşil ışık yakacağı belirsizliğini koruyor. Yine de önceki başvurulara göre yapısal değişiklikler oldu, SEC bir sonraki başvuruları daha ciddiye alabilir. Geçtiğimiz hafta CBOE Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti ve ABD hükümetinin askıya alınmasının kararı kötü etkileyebileceği belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.