3 Farklı Analiz Şirketi 3 Farklı Metrik! İşte Bitcoin’in Güncel Verileri!

Piyasaların önde gelen üç analiz şirketinin raporlarına göre Bitcoin'i (BTC) nasıl bir yol haritası bekliyor! Fiyat artışı gelecek mi?
01:05
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) güncel verileri neler? Önümüzdeki aylarda Bitcoin’i ne yönde bir fiyat hareketi bekliyor?

Glassnode Verileri!

Glassnode tarafından toplanan bilgilere göre 1.000’den fazla Bitcoin tutan adres sayısı azaldı. Yazı kaleme alındığında 1.000’den fazla Bitcoin’e sahip olan adreslerin sayısı son üç yılın en düşük seviyesine ulaştı. Büyük adreslerden gelen ilginin azalmasıyla birlikte, Bitcoin ağındaki toplam işlem sayısı da benzer şekilde düştü.

Elde edinilen verilere göre Bitcoin için medyan işlem hacminin 266,99 dolara düştüğünü ve yazının kaleme alındığı tarih itibariyle son iki yılın en düşük seviyesine ulaştığı belirtildi. Ayrıca analistler BTC’nin bu veriler ışığında düşüş eğiliminin piyasada bir süre daha kalmaya devam edebileceğini öne sürdü. Belirtilen bilgilere ek olarak bir veri analiz firması olan Santiment’ten gelen veriler, Bitcoin’in yazı kaleme alındığından itibaren bir metriğe göre hala değerinin çok altında olduğunu ortaya koydu.

Santiment Verileri!

Santiment’in son tweet’ine göre Bitcoin’in işlemlere göre ağ değeri (NVT), BTC’nin mevcut piyasa değerlerini ön plana çıkarmak için hala bazı artırılmış ağ yardımcı programlarına ihtiyaç duyduğunu öne sürdü. Bitcoin’in volatiliteli hareketi devam ederken BTC holder’ları üzerindeki satış baskısı artmaya devam ettiği belirtiliyor. Öte yandan satış baskısının sebebi olarak son yedi gün içinde %0,42 oranında artan Bitcoin döviz rezervindeki artışla gösterildi. Büyüyen bir döviz rezervi, Bitcoin holder’ları üzerinde daha yüksek satış baskısı anlamına gelebilir.

Belirtilen satış baskısı, bu dönemde Bitcoin madencilerini maddi olarak etkiledi. CryptoQuant’tan alınan verilere göre Madenci Pozisyon Endeksi (MPI), madencilerin çıkardıkları Bitcoin’lerini orta düzeyde sattıklarının gözlemlendiğini ileri sürdü. Ayrıca Coinglass tarafından sağlanan verilere göre, yatırımcıların birçoğu Bitcoin lehine olan uzun pozisyonlarını korudu. Piyasaların amiral gemisi Bitcoin’in fiyatı son 30 günde %2,5 oranında düşmesine rağmen piyasa değeri hakimiyeti aynı dönemde %4,41 oranında arttı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar