X


2022 Yılında Kripto Paraları Ne Bekliyor? 10 Uzman İsim Beklentilerini Paylaştı!

Kripto para endüstrisinin en önemli isimleri 2022 yılına dair beklentilerini paylaştı. Bu yıl bizi neler bekliyor?
16:00
4 Ocak 2022

2020 ve 2021 yıllarında ana akım tarafından kripto para endüstrisi önemli bir eleştiriye maruz bırakıldı. Bu elbette yüksek enerji tüketimi ve çevresel kaygılarla ilgiliydi. Hatta Elon Musk sadece bunu gerekçe göstererek Tesla ödemelerinde Bitcoin’in askıya alındığını duyurdu. İnsanlık, gezegenimiz için en ciddi sorun olan iklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıyayken, önümüzdeki yıl ve on yıllarda daha yeşil çözümlere yönelik eğilim devam etmelidir.

Metaverse

Önümüzdeki yıllarda kesinlikle kalacak bir diğer önemli trend ise Metaverse. Kullanıcıların satın alabileceği, satabileceği, oynayabileceği, etkileşimde bulunabileceği ve daha fazlasını yapabileceği dijitalleştirilmiş bir boyut oluşturmak zaten yeterince fütüristik görünüyor, ancak gelecek hızla yaklaşıyor. Pek çok markanın bu yıl Metaverse alanına gireceğinden ve gelişmekte olan bu sektörü deneyeceğinden eminiz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Fakat bu dönüşünüm “merkezi” bir cehenneme evrilirse değişen hiçbir şey olmayacak. 2022 yılında yaşayabileceğimiz gelişmelerle ilgili 10 uzman görüşlerini açıkladı. Sektörün önemli isimleri “2022’de kripto ve blockchain’i neler bekliyor?” sorusuna cevap aradı.

10 Uzman İsim Beklentilerini Paylaştı!

Endüstrinin en bilinen isimleri tarafından yapılan bu değerlendirmeler yeni trendi yakalamanızı ve para kazanmanızı da sağlayabilir. Bu yıl kimin yılı olacak? Meme tokenler, fan tokenler, metaverse, Nft, p2e, DeFi veya Ethereum katillerinin mi?

Ninepoint Digital Assets Group’tan Alex Tapscott

Alex, blockchain ve kripto para birimleri gibi gelişen teknolojilerin etkisine odaklanan bir yazar, konuşmacı, yatırımcı ve danışmandır. Blockchain teknolojisi ve kripto para birimi alanında bir yatırım yönetimi hizmetleri sağlayıcısı olan Ninepoint Digital Assets Group’un genel müdürüdür.

Alex şunları söylüyor:

“2022’nin çoklu zincir yılı olduğunu düşünüyorum. 2021, Ethereum‘u daha hızlı verim ve daha düşük ücretlerle geliştirmeyi vaat eden Solana ve Avalanche gibi yeni katman protokollerinin yükselişini gördü. Ancak bu faydaların kalıcı olmadığı kanıtlanabilir. Daha popüler hale geldikçe, Ethereum ile aynı kaderi paylaşabilirler. Unutmayın, ağ likidite madenciliği ve diğer DeFi uygulamalarının yükselişine uygun bir ürün pazarı bulana kadar Ethereum ücretleri de ucuzdu. Ekosisteme gelen yeni kullanıcıların tsunamisiyle, kendi başarısının kurbanı oldu. Ücretler fırladı ve Ethereum’u bir “balina zincirine” dönüştürdü, yani sadece zenginler ücretleri karşılayabilirdi. Aynı şey diğer katmanlara da olabilir. Bu iyi. Önümüzdeki birkaç yıl için dünyadaki en kıt kaynağın blok uzay olacağına inanıyorum. Tüm bu katmanlar muhtemelen dolacak, yani farklı protokolleri birbirine bağlamak için daha iyi yollara ihtiyacımız var”.

Çoğu yeni kripto kullanıcısı, hangi temel zincir üzerinde çalıştıklarını bilmeden veya umursamadan yalnızca uygulama katmanında etkileşime girer. Bu, birlikte çalışabilirliği gerçeğe dönüştürmek anlamına gelir. On milyarlarca dolar değerinde yüzlerce kripto varlığını destekleyen Cosmos da dahil olmak üzere birkaç grup çoklu zincir üzerinde çalışıyor. Alex’e göre 2022, Çok Zincirli Maksimalizm yılıdır ve Cosmos buna öncülük ediyor.

Koinos Grubu’ndan Andrew Levine

Andrew, erişilebilir blockchain teknolojisi aracılığıyla ademi merkeziyetçiliği hızlandıran bir şirketin Koinos Group’un CEO’sudur.

Andrew şunları söyledi:

“2022, yeni bir ücretsiz blok zinciri olan darkhorse ile yeni nesil katmanların savaştığını gördüğümüz bir yıl olacak”.

Nansen’den Beili Baraki

Beili, genişleyen blockchain ekosisteminde yatırımcılar ve finansal kurumlar için gerçek zamanlı, eyleme dönüştürülebilir bilgiler sağlamak için zincir üstü verileri 100 milyondan fazla blockchain cüzdanında tescilli bir etkinlik veri tabanıyla birleştiren Nansen platformunda araştırma analistidir.

“2022, devam ettiğini gördüğümüz ve küresel olarak kripto para birimleri için kitlesel benimsemeye doğru ilerlediğimiz için çok ilginç bir yıl olacak. Küresel benimsemeye doğru ilerlerken, kripto dünyasında düzenlemeler artık olumsuzdan ziyade olumlu olarak görülüyor. Bununla birlikte, birçok ülke daha fazla kabul görmek için istekliyken, sürekli olarak geri adım atan ülkeler geride kalacak”.

Ayrıca Beili şunları da sözlerine ekledi:

“Alandaki düzenlemeler netleştiğinde ve alana daha önemli kurumsal paralar (emeklilik fonları gibi) akmaya başladığında daha fazla benimseme gelebilir. Ek olarak, DeFi alanı şu anda çok parçalanmış durumda. Ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi amaçlayan birinci katman ve ikinci katman çözümlerinin yükselişi, ekosistem siloları ve verimsiz pazarlarla (örneğin, parçalanmış likidite, fonları ikinci katmana taşımak için kilitlenme dönemleri vb.) sonuçlandı. Sonuç olarak, çeşitli zincirler ve katmanlar arasında daha fazla birlikte çalışabilirlik, kuşkusuz önümüzdeki yıllarda benimsenmeyi artıracaktır. NFT‘ler, VR, AR vb. gibi çeşitli teknolojilerin yakınsaması, tokenize edilmiş varlıklarla etkileşime giren yeni oyunlar ve deneyimler oluşturmaya başladıkça benimsemenin önemli ölçüde artacağını da belirtmekte fayda var”.

Beili bu yıl özellikle Metaverse alanında daha fazla kurumsal çalışma bekliyor.

Compute North’tan Dave Perrill

Dave, kripto para madenciliği ve altyapı sağlayıcısı olan Compute North’un CEO’sudur.

“Çinli madencilerin ülke çapındaki kripto yasakları nedeniyle çevrimdışı olmaya zorlanmasından kaynaklanan 2021’de hash oranındaki düşüşün ardından, Bitcoin hash oranı kısa süre önce toparlandı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 2022’de iki katına çıkmasını bekleyin, çünkü büyük endüstri oyuncuları bu yıl yüzlerce megawatt kapasitenin çevrimiçi olacağına söz veriyor. Bu tamamen gerçekleşmese bile, ABD’nin her köşesinde 3 gigawatt’tan fazla gücün çevrimiçi hale geldiğini göreceğiz”.

Küresel hash gücüyle Bitcoin fiyatının bazı dönemlerde birlikte hareket ettiğine şahit olduk. Buna göre BTC fiyatı da yıl içinde iki katına çıkabilir mi? Bunu bize zaman gösterecek.

Eden Network’ten James MacFarlane

James, Ethereum blokları için isteğe bağlı, fikir birliğini bozmayan bir protokol olan Eden Network’te iş geliştirme başkanıdır.

“Alana yönlendirilen yatırım seviyesiyle, merkezi olmayan finans katmanını destekleyen zincirlerde sürekli inovasyon görmemiz muhtemel. Bu, protokol likiditesini ve buna nasıl yaklaşıldığını, çok zincirli cüzdanların artan erişilebilirliğini/kabul edilmesini daha iyi seviyelere taşıyabilir”.

James için bu yıl DeFi daha da büyüyecek.

Ankr’dan Josh Neuroth

DeFi çözümleri için çok zincirli altyapı ve DeFi için çok zincirli staking sunmak üzere oluşturulmuş ölçeklenebilir bir protokol olan Ankr’da ürün başkanı olan Josh şunları söyledi.

“Merkezi olmayan sosyal ağ, 2022’de önemli bir şekilde ortaya çıkacak. Şu anda pazara kendi kendine egemen, veri gizliliği odaklı bir sosyal ağ getirme hedefiyle birçok proje geliştiriliyor. Web3 kullanıcıları ağın sahipleri ve operatörleri olacağından, Facebook bir sonraki platform şirketini satın alamayacağı için bu özellikle ilginçtir”.

2022 beklentileri sadece bunlarla sınırlı da değil. NFT ve metaverse konusunda da Josh beklentiye sahip.

“NFT’ler olarak belirtilmiş dijital gayrimenkul ve benzersiz öğeler, halihazırda kripto ve blockchain alanına yoğun bir şekilde yatırım yapan birçok yatırımcı için oyun oynamayı bir iş haline getirmeye yardımcı olacaktır. Öğeleri ve kimlikleri bir oyundan diğerine taşımak, birçok oyun stüdyosu ve yayıncısı için büyük bir finansal ve yaratıcı fırsat olacaktır. Kripto zaten ana akım ve artık alana giren yeni yatırımcılara bağlı değil. Son birkaç yılda, yeni yatırımcılar alana girdikçe kriptonun toplam piyasa değeri arttı. Artık projeler nakit akışı üretiyor ve kârları yeni Web3 girişimlerine yeniden yatırıyor. Bu ekonomik genişleme, artık kendi kendine yeten bir ekonomi haline geldiği için sektörü yönlendiriyor”.

Metrika’dan Nikos Andrikogiannopoulos

Nikos, blockchain ağlarını ve uygulamalarını izlemek için temel analitik ve performans öngörüleri sunan bir toolbox (araç kutusu) olan Metrika’nın CEO’su ve kurucusudur.

“Büyük blockchainleri kesintiler ve diğer ağ bozulmaları yaşamaya devam ederken, topluluktan blockchain ağ operasyonlarının şeffaflığı taleplerini görmeyi bekliyoruz. Blockchainler üzerine inşa edilen uygulamalar, gerçek zamanlı ağ performansı, güvenilirlik, çalışma süresi, gecikme, yükseltmeler ve daha fazlası gibi altyapı işlemlerinin ayrıntılı görünümlerine duyulan ihtiyaç dahil olmak üzere, daha yüksek düzeyde kritiklik ve gereksinimlere sahip olacaktır. Bu ağların güvenilirliğini artırmak, yalnızca topluluk geri bildirimleriyle kanıtlandığı gibi önemli bir endişe değil, aynı zamanda blockchain teknolojilerinin kurumsal olarak benimsenmesini sağlayacak daha fazla güven sağlamak için de kritik olacaktır. Bankalar ve hükümetler düzenleme ve uyum talep edecek ve bu nedenle, birinci katman operasyonları hakkındaki istihbaratın internet altyapısı hatları boyunca büyümesini bekleyebiliriz”.

Nikos bu başarılırsa daha geniş kitlesel büyümenin tetikleneceğine inanıyor.

Paxful’dan Ray Youssef

Ray, kripto para birimlerinin satın alınması, satılması ve ticareti için küresel bir platform olan Paxful’un CEO’sudur.

“Dünyada banka hesabı olmayan 1,7 milyar insan var. 2022’de, insanlar Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanımını ve herkesin herhangi bir finansal ağa erişmesini sağlama yeteneğini keşfettikçe, eşler arası finansmanın kripto ve blockchain alanında büyük bir atılım olmasını bekleyebiliriz. Kullanım örnekleri çeşitlendikçe, daha fazla insanın paranın gücünü açığa çıkardığını göreceğiz. Para transferinden servetin korunmasına kadar, eşler arası, finansal özgürlük ve katılıma giden bir yoldur”.

Draper Associates’ten Tim Draper

Tim, ABD’deki ticari girişimlerin öncüsüdür ve erken aşamadaki teknoloji girişimlerinde lider bir yatırım şirketi olan Draper Fisher Jurvetson’ın kurucu ortağıdır.

“Bitcoin’in 2022’nin sonunda veya 2023’ün başlarında 250.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyorum. Apple, Amazon ve Facebook’un (Meta) finans müdürlerinin ya bilançolarına biraz Bitcoin koymalarını ya da kovulmalarını bekliyorum”.

Sizce de artık bu dev şirketlerin bilançolarına kripto para ekleme zamanı gelmedi mi?

Animoca’dan Yat Siu

Yat, dünyadaki oyunculara ve internet kullanıcılarına dijital mülkiyet hakları veren ve böylece yeni bir varlık sınıfı, oyna-kazan ekonomileri ve daha adil bir dijital çerçeve yaratan Animoca Brands’ın yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağıdır.

“2022 boyunca, merkezi olmayan oyunlardaki büyüme, blockchain ve kriptonun benimsenmesini ciddi anlamda destekleyecek”.

Milyonlarca yeni yatırımcının 2022 boyunca ekosisteme dahil olmasını bekleyen Yat Siu, P2E oyunlarının bunu hızlandıracağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar