X


2 Trilyon Dolar Yeniden Aşıldı! Bitcoin Neden Yükseliyor?

Kripto para piyasalarının toplam değeri yeniden 2 Trilyon doları aştı. Ancak sevinmek için erken mi?
23:22
9 Ocak 2022

En büyük kripto para birimi 22:15 itibariyle yükselişe geçti ve 42.700 doların üzerine çıktı. Peki bu yükseliş devam edecek mi? Haftalık kapanışa az bir süre kala Bitcoin (BTC) yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Peki yatırımcıları neler bekliyor?

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Öncelikle bu fiyat hareketinin kalıcı olamama ihtimaline karşı kendinizi hazırlamanız ve ani pozisyonlar açmaktan kendinizi korumanız gerekiyor. Haftalık kapanışın 42.000 dolar üzerinde olması olumlu bir gelişme olacaktır. Geçtiğimiz saat diliminde gelen alımlar Bitcoin fiyatını yeniden 42.000 doların üzerine taşıdı ve yazı hazırlandığı sırada 42.600 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

RSI aşırı satış bölgesinin en dip seviyelerine kadar inmiş ve bireysel yatırımcıların da panik satışıyla fiyat ciddi bir dip yapmıştı. Bu seviyeden bir geri dönüş yaşanması halinde yeniden 69.000 dolara doğru yolculuk başlayabilir. Kripto para piyasalarının toplam değeri bu yukarı yönlü hareketle birlikte yeniden 2 Trilyon dolar seviyelerine ulaştı.

Kutlamalar İçin Erken Mi?

En azından 48.500 dolar bölgesi kalıcı olarak aşılmadan bu soruya evet yanıtını verebiliriz. Halen 38.000 dolar desteğinin test edilme ihtimali bulunuyor. Peki ama neden?

ABD Merkez Bankası’nın varlık satın alma programını hızla sıkılaştırma niyetine ve ardından 2022’de üç faiz artırımına karşı Bitcoin daha da zayıflayabilir. New York merkezli bir varlık yönetim şirketi olan Aike Capital’in kurucusu Alex Krüger, Çarşamba günü yayınlanacak ABD enflasyon verilerinin tahmin edilenden daha yüksek çıkması durumunda Bitcoin‘in (BTC) 30.000 dolara kadar düşebileceği konusunda uyarıyor.

Piyasa, geniş çapta takip edilen tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Aralık ayına kadar yıllık %7,1 ve aylık bazda %0,4 artmasını bekliyor. Bu artış, ABD Federal Rezerv yetkililerinin neden daha önce tahmin edilenden daha hızlı bir para politikası normalleştirmesi için kök saldığını gösteriyor.

Pazar günü Krüger, “Kripto varlıklar risk eğrisinin en uç noktasında” diye tweet atarak, Fed‘in “olağanüstü gevşek para politikasından” yararlandıkları için, “beklenmedik şekilde daha sıkı” olarak zarar göreceklerini söylemenin yeterli olacağını da sözlerine ekledi.

“Bitcoin artık likidite koşulları için bir vekil olarak işlem gören bir makro varlık. Likidite azaldıkça, artık mücadelede olan makro oyuncular Bitcoin satıyor ve tüm kripto piyasası bunu takip ediyor.”

Fed, Mart 2020’den bu yana her ay 80 milyar dolar değerinde devlet tahvili ve 40 milyar dolar değerinde ipoteğe dayalı menkul kıymet satın alıyor. Bu arada ABD merkez bankası gösterge faiz oranlarını sıfıra yakın tutarak bireylere ve işletmelere kredi vermeyi daha ucuz hale getirdi. Ancak gevşek bir para politikasının ikincil zararı, Kasım 2021’de neredeyse kırk yılın en yüksek seviyesi olan %6,8’e ulaşan daha yüksek enflasyondur.

Dolayısıyla, bir zamanlar artan tüketici fiyatlarının “geçici” olduğunu iddia eden Fed, duruşunu 2022’de faiz artırımı beklememekten, bilanço normalleşmesinin yanı sıra üç zammı tartışmaya çevirdi. BNY Mellon Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Leo Grohowski CNBC’ye verdiği demeçte, “Beklediğimizden daha dramatik ve Fed’in daha şahin bir duruşa dönüşmesi sürpriz oldu” dedi ve ekledi:

“Çoğu piyasa katılımcısı daha yüksek oranlar, daha az destekleyici para politikası bekliyordu, ancak federal fonlara baktığınızda Mart ayında, yılbaşı arifesinde %90’lık bir artış şansı olduğunu ima ediyor, bu sadece %63’tü.”

Bloomberg Intelligence‘ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, 40.000 doları Bitcoin pazarında önemli bir destek seviyesi olarak nitelendirdi. Ayrıca, dünya dijitalleştikçe ve BTC’ye teminat olarak davrandıkça, kripto para biriminin sonunda düşüş aşamasından çıkacağını tahmin etti.

Açıklama, Bitcoin‘in 8 Kasım’daki rekor yüksek seviyesi olan 69.000$’dan düşüşünün şimdi %40’ın üzerinde olmasıyla geldi. Blockforce Capital’in CEO’su Eric Ervin’e göre, düşüş öncelikle son yatırımcıları yıkayarak, piyasayı uzun vadeli sahiplerle terk etti. Bloomberg’e konuşan yönetici, bunun bir “mini ayı piyasasının” başlangıcı olabileceğini söyledi ve bu tür düzeltmelerin kripto yatırımcıları için “tamamen normal” olduğunu da sözlerine ekledi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar