• BTC  :  41.237,32 ₺
  • ETH  :  3.564,44 ₺
  • BCH  :  5.726,77 ₺
  • XRP  :  4,32 ₺
  • BTC 41.237,32 ₺
  • ETH 3.564,44 ₺
  • BCH 5.726,77 ₺

Kredi Kartı Değil Bitcoin Kabul Eden Kurum

6 Kasım 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Bitcoin’e şüpheyle yaklaşanlar; onun yalnızca spekülatif amaçlar için kullanıldığını ve Bitcoin’in gerçek bir kullanım alanına sahip olmadığını iddia ederlerken, New York’ta faaliyetlerine devam eden bir anaokulu, Bitcoin’in kullanışlı ve başarılı bir ödeme yöntemi olabileceğini herkese gösterdi.

Velilerin ilgisi

Business Insider dergisi ile yaptığı bir röportajda Montessori Schools başkanı Marco Ciocca, geçmişte bir kaç velinin öğretim ücretlerini ödemek için bitcoin kullanma konusuyla ilgili sorular sorduğunu ifade etti.

Açıklamalar ise şu şekilde:

“Bitcoin kabul ediyor musunuz? Ben de Bitcoin kullanıcısıyım. Öğretim ücretini Bitcoin ile ödeyebilir miyiz? Gibi sorular soran veliler mevcut.”

Marco Bitcoin dünyasını son bir kaç yıldır takip ettiği için ve Bitcoin kullanımının; ödemeleri kolaylaştırma, masrafları düşürme, hızlı işlem yapma gibi avantajlarından haberdardı. Yönetimin diğer üyeleriyle birlikte Marco Ciocca, Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmeye karar verdi.

Kredi kartı ücretleri

Okul Bitcoin bulundurmuyor, onu yalnızca ödeme yöntemi olarak kullanıp daha sonra itibari paraya çeviriyor. Böylece Bitcoin fiyatının volatilitesine maruz kalmıyor. Ayrıca Bitcoin ile yapılan işlemler için ödemeleri gereken ücret yalnızca %1 ile sınırlıyken, kredi kartı şirketleri nispeten daha fazla ücretler talep ediyorlar.

Üstelik bu ücret belirli kredi kartlarında ve belirli durumlarda daha da fazla olabiliyor. Bu gibi nedenlerle okul, kredi kartı ödemelerini kabul etmeyecek. Kurum Bitcoin dışında nakit para, çek ve havale gibi işlemlerle çalışacak.

Bu konuyla ilgili kurumun başkanı Ciocca’nın ifadeleri ise şu şekilde:

“Evet. %1’lik bir işlem ücreti mevcut ki bu kredi kartlarının %4’e ulaşabilen ücretlerinden az. Üstelik kredi kartlarıyla yapılan işlemler sorun teşkil ederek daha da masraflı hale gelebiliyor. Bu durum da kurumların başını bir hayli ağrıtıyor.”

Bitcoin benimsenmesi

Yakın geçmişte bir çok şirketin Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul ettiğine yönelik pek çok habere şahit olduk. Ancak müşterilerin bu yönteme fazla rağbet etmediklerini de eklemek gerekiyor. Yalnızca birkaç ailenin kurumun öğretim ücretini ödemek için Bitcoin kullandığı belirtildi. Bu ailelerin, blockchain alanında kariyer sahibi olan ve Bitcoin kullanarak ödeme yapma fikrine açık olan aileler olduğu ifade edildi.

Kurum, ebeveynler için ekstra ve elverişli bir ödeme yöntemi sunmak istediklerine dikkatleri çekti. Ayrıca okul Bitcoin’in, yalnızca çağdaş işletmelerin kullanabileceği özel bir alan olmadığını ve geleneksel şekilde faaliyet gösteren her kurumun bu yöntemi rahatlıkla benimseyebileceklerini bildirdi.

Kaynak: Cointelegraph

loading...