X


YouTube CEO’sundan NFT Sinyali! Popüler Platform NFT Çalışmalarını Hızlandırdı

NFT sektörünün diğer sosyal medya platformlarda görünürlüğünün artması ile Youtube, bu konuda çalışmalarını hızlandırdı.
18:25
25 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, medyaya yansıyan bilgilere göre YouTube’un video içerik üreticileri için NFT planlarından bahsetti. Wojcicki, ekibin tam olarak gelecek planını ayrıntılı olarak paylaşmadı ancak konuyu araştırdıklarını belirtti.

YouTube, Alana Dahil Oluyor

NFT sektörünün diğer sosyal medya platformlarda görünürlüğünün artması ile Youtube, bu konuda çalışmalarını hızlandırdı. Twitter, NFT’lerin profil fotoğrafı olarak eklenmesi özelliğini aktif etti. Instagram ve Facebook ise benzer bir NFT çalışmasını daha önce duyurdu. NFT trendinin geniş bir alana yayıldığı dönemde Youtube geriden bakan konumunda olmak istemiyor.

En büyük içerik oluşturucu topluluğuna ev sahipliği yapan YouTube, ödemeler ve e-ticaret gibi araçlar ekleyerek video yıldızlarının reklamların ötesinde para kazanma yollarını oluşturmak üzerine birkaç yıldır çalışıyor. Wojcicki içerik üreticilerine şirketin bir ilham kaynağı olarak kripto etrafında oluşturulmuş internet modelleri için bir terim olan Web3‘ü sıklıkla aradığını belirtti. Deneyimli yönetici bu hafta içerik üreticilerine yolladığı mektupta şunları kaydetti: “İçerik üreticilerinin ve hayranların YouTube’daki deneyimlerini güçlendirmeye ve geliştirmeye devam ederken NFT’ler gibi yeni gelişlen teknolojilerden yararlanmalarını sağlamak için YouTube ekosistemini genişletmeye odaklandık.”

Kripto İçerik Üreticileri

YouTube’un NFT planı hakkında daha fazla bilgi bulunmuyor. Birkaç YouTube içerik üreticisi kripto ve ilgili teknolojiler hakkında videolar yayınlayarak aktif, kazançlı kariyerler inşa etti. Ayrıca Türkiye lokasyonunda Crypto Kemal’in YouTube kanalı değerli bilgilerin paylaşıldığı kanallardan birine örnek olarak gösterilebilir. Öte yandan platform, diğer sosyal medya icralarında olduğu gibi kriptoda zengin olmayı vaat eden dolandırıcılarla da boğuşuyor.

Wojcicki mektubunda YouTube’un oyun, alışveriş, müzik ve TikTok özelliği olan Shorts konusundaki önceliklerden de bahsetti. CEO’nun belirttiği rakamlarda Shorts kısmı 2020’nin sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana 5 trilyondan fazla video görüntülenmesi aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar