X

Yıllarca Süren Kripto Para Davası Sonunda Sonuçlandı

SEC ve Kik anlaşmaya vardı.
11:09
21 Ekim 2020

Yıllardır devam eden kripto para ve blockchain firması Kik ile ABD’nin finansal düzenleyicisi SEC arasındaki dava sonunda bitmiş gibi gözüküyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yayınlanan bir bildiride, 5 milyon dolarlık bir ücret ile anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Kik, yaptığı ICO ile lisanssız menkul kıymet piyasaya sürmesi yüzünden dava edilmişti. KIN isimli kripto paraların lisanssız menkul kıymet olduğunu iddia eden SEC, benzer bir suçlamayı Telegram’ın kendi kripto parası TON’a karşı da başlatmıştı.

SEC ve Kik Anlaşmaya Vardı

Ancak Kanada merkezli Kik buna karşı çıkıp yıllardır davalarla hakkını arasa da istediğine tam olarak ulaşamamış gibi gözüküyor. Davanın devam etmesi durumunda iki tarafın da 100 milyon dolar ve buna ek olarak dava masraflarını ödeme riski bulunuyordu. Ancak görünüşe göre hem SEC hem de Kik 5 milyon dolarlık ödemenin yeterli olduğunu düşündü ve anlaşmaya imza attı.

Telegram, SEC tarafından açılan dava sonrasında tam anlamıyla proje ile ilgili her şeyi kaybetmiş ve projeyi piyasaya sürememişti. Buna ek olarak Telegram’ın kripto para projesi yüzünden yüklü tazminat ödediği de biliniyor. SEC’in bu tavrı ve davanın sonuçlandırılması diğer ICO projeleri için umut veren bir gelişme olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda John McAfee’nin de lisanssız menkul kıymet satışı, ICO’lardan elde ettiği geliri beyan etmeme ve vergi kaçakçılığı gibi suçlardan tutuklanmasını sağlayan da SEC’in kendisiydi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar