X


“Yeni Nesil Yatırımcıların Kripto Paralara İlgisi Yüksek “

Genç yatırımcılar geleneksel yatırım araçlarına ilgi göstermezken kripto paraları kucaklamış durumda.
11:00
31 Ocak 2019

VanEck yöneticisi Gabor Gurbacs Bitcoin ve kripto paraların yeni nesil yatırımcıları yatırımcılıkla tanıştırdığını ifade etti.

Genç Yatırımcılar

Gurbacs özellikle 1980 ile 2000 yılları arasında doğmuş (Y kuşağı) insanlardan bahsettiğini belirtmese de araştırmalara göre Y kuşağının geleneksel piyasalarla yaygın olarak ilgilenmediği biliniyor. Ancak eğitim alan ve kripto paralardan bir şekilde haberdar olan genç yatırımcıların kripto paralara yatırım yapma ihtimali oldukça yüksek.

Kripto paraların dikkat çekmesini sağlayan en büyük etkenlerden birisi 2017 yılındaki yükselişti. Bununla beraber birçok genç yatırımcı da kripto paralarla ilgilenmeye başladı. Gurbacs’a göre bu ilgi birçok kişinin ekonomik konseptler ve yatırımcılık hakkında bilgi sahibi olmasına neden oldu. Y kuşağı için nedeni ya da riski ne olursa olsun kendini kanıtlamamış kripto para gibi değerler, hisse senetleri ya da emlak yatırımlarının önünde geliyor.

Menkul kıymetler piyasalarındaki veriler Y kuşağının sadece %33’ünün borsalarda yatırımı bulunduğunu gösteriyor. X kuşağının (1965-1976 arasında doğanlar) ise %51’i, ondan önceki 1946-1965 neslinin %48’i geleneksel yatırım yaptılar. Gayrimenkul piyasası için de veriler oldukça benzer. CNBC’nin haberine göre Y kuşağının sadece %48’i ev satın almanın iyi bir yatırım olduğunu düşünüyor. Tabi bu sonuçta öğrenim kredisi borçları ve geç çalışmaya başlama gibi etkenlerin de payı bulunuyor.

Kripto Paraların Yükselişi

Bitcoin 2008 yılında yaşanan büyük durgunluğun küllerinden doğdu. Belki de bu yüzden orta yaşlı ve genç yatırımcılar geleneksel piyasalara güvenmiyor olabilir. Aynı zamanda 2000 yılından bu yana internetin büyümesini izledik ve teknoloji gelişimi oldukça hızlandı, internet ekonomisi bir dev haline geldi. İnternet de ilk başlarda tıpkı kripto paralar gibi “şeytan icadı” olarak görüldü. Şu anda hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Bu yüzden gençlerin kripto paraları ve sektörle bağlantılı girişimleri kucaklaması şaşırtıcı değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar