reklamı kapat

Yarılanmaya 8 Gün Kala Hash Rate’den Yeni Rekor

Bitcoin hash rate’i yarılanmaya yaklaşık bir hafta kalmışken yeni rekor seviyelere ulaşıyor.
09:00
4 Mayıs 2020

Mart ortasında yaşanan fiyat düşüşü eski donanım kullanan madencilerin bir kısmının faaliyetlerini sonlandırmasına yol açtı. Öte yandan Bitcoin (BTC) hash rate’i 3 Mart’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan saniyede 142 exahash’i (EX/s) geçtikten sonra 8 Mart’ta 123 EX/s seviyesine geriledi.

Hash Rate’den Yeni Rekor

Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasına yaklaşık olarak 3 hafta varken BTC madencilik hash rate’i toparlanmaya başlamış görünüyordu. 8 Mart’taki yüksek seviyelerden sonra iki hafta içinde hash rate %40 oranında düşerek 123 EX/s seviyesinden 75 EX/s seviyesine geriledi.

Ancak bunun yanında konuyla ilgili yapılan açıklamalarda fiyatların yeniden toparlanmasıyla birlikte toparlanmayı izleyen altı haftada hash oranının % 90 oranında arttığı ifade ediliyor. Analistler, artan kripto fiyatlarının ve yaklaşan yarılanma ile beraber eski ASIC cihazlarının piyasadan çekilme olasılığının bir kombinasyonunun, iki aydan daha kısa bir sürede hash rate’in neredeyse iki katına çıkmasına katkıda bulunduğunu düşünüyorlar.

Yarılanma ve Denge

TokenInsight’ın araştırma ve analitik başkanı Johnson Xu Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, madencilik ödülü yarılanmasından kısa bir süre sonra “S9 gibi eski nesil madencilerin büyük bir bölümünün faaliyetlerini sonlandıracağını” ifade etti.

Xu, yarılanma sonrasında madencilik sektöründe sektelerin yaşanacağını kabul etmekle birlikte yarılanmayı, “ağı, madencilerin yeterli marj yapabileceği verimli bir ağa yeniden adapte etmeye zorlamak amacıyla gerçekleştirilen sağlıklı bir yeniden dengeleme” olarak nitelendiriyor.

Xu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin yarılanması, ağda kısa süreli kaosa sebep olmasına rağmen, zorluk ayarlaması başladığında ve denge durumuna geçtikten sonra, Bitcoin ağında hızlı bir şekilde stabil bir konuma geri dönülecek.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.