X

XRP’yi “Bitiren” SEC Başkanı İstifa Etti: XRP Fiyatı Yükselir mi?

SEC Başkanı Jay Clayton istifa etti.
12:23
24 Aralık 2020

ABD’nin en üst finansal regülatörü SEC bünyesinde sular durulmuyor. Ripple (XRP) hakkında açtığı dava ile yılın son günlerinde tam anlamıyla XRP’yi bitiren SEC’nin başkanı Jay Clayton’ın istifası, şu an gündemin en çok konuşulan konularından birisi. SEC tarafından kısa süre önce Ripple’a 1,2 milyar dolarlık menkul kıymet davası açılmış ve şirketin menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği belirtilmişti.

SEC Başkanı Jay Clayton İstifa Etti

XRP fiyatı bu dava haberinden sonra %60’a yakın değer kaybetti ve hala kaybetmeye devam ediyor. Piyasalar ise bunu SEC Başkanı Jay Clayton’ın “son şakası” olarak görüyor. SEC Başkanı Jay Clayton istifa etme kararını aslında Kasım 2020 tarihinde açıklamıştı.

Clayton kasım ayında yaptığı açıklamada Aralık 2020 sonunda istifa edeceğini resmen belirtti. Normalde görev süresi Haziran 2021’e kadar devam edecek olan Clayton’ın istifa sebebi ise tamamen politik.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Clayton Neden İstifa Etti?

Clayton SEC Başkanlık görevine Goldman Sachs ile Sulliwan & Cromwell gibi dev firmalarda 20 yılı aşkın bir süre boyunca çalıştıktan sonra getirildi. Joe Biden’ın büyük şirketlere yüklü vergiler getireceğini açıklaması ve Clayton’ın daha önce de Demokrat kesimin tepkisini çekmesi, aslında her şeyi net bir şekilde ortaya koymaktaydı.

sec jay clayton

Biden’ın Ocak 2020 tarihi itibarıyla görevine başlaması ile SEC Başkanı Clayton’ın da değişeceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Clayton ise görev süresine kadar koltuğunda kalamayacağını bilerek bu kararı almış olabilir. Washington Post tarafından aktarılan habere göre Biden’ın SEC Başkanı olarak göreve getirmeyi düşündüğü isimler bile kesinleşti. İddiaya göre Biden yeni SEC Başkanı olarak Preet Bharara veya Gary Gensler’i getirebilir.

XRP Fiyatı Yükselecek mi?

Peki XRP fiyatı SEC Başkanının istifa haberinden sonra yükselme şansına sahip mi? XRP fiyatı dün açıklanan resmi istifa haberi sonrasında zararının bir kısmını azaltmayı başardı. Ancak Clayton’ın istifa etmesine rağmen devlet kurumu olan SEC’nin yeni başkan döneminde de bu davayı devam ettireceği biliniyor.

Davanın açılmasından sonra kararın tamamen mahkemede ve yargı sisteminde olması, aslında artık SEC’nin önemini geri plana atıyor. Uzmanlar Ripple’a açılan dava sonrasında da Clayton’ın kendi uğraşmamak için son bir hamle yaparak görevini bıraktığı yorumunu yapmışlardı. XRP fiyatının bunun devamında eski haline dönmesi için ise bütün yetki  mahkemede ve yargı sisteminde gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar