X


XRP ve XLM Fiyatları Hareketlendi: İkiliyi Harekete Geçiren Sebep ne?

XRP ve XLM yeniden yeşillendi.
17:39
16 Mayıs 2021

Stellar (XLM) ve XRP, son 24 saat içerisinde önemli bir hareketlilik yaşadı. XRP fiyatı 24 saat içerisinde %17 yükselerek 1,6 dolara dayanırken, XLM fiyatı ise %18 yükselerek 0,7 doları gördü. Tüm zamanların rekorunu kıran XLM ile kısa süre sonra yeniden yeşillenen XRP’nin yükseliş sebebi ise aynı gibi gözüküyor.

Jed McCaleb’in Ön Planda Olduğu XRP ve XLM Yükseliyor

Birbirlerinin yükselişini takip ettikleri bilinen ikili, aslında teknik olarak aynı kuruculara sahip. Bir zamanlar OpenCoin olarak bilinen Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb, daha sonra buradan ayrılarak Stellar’ı hayata geçirmişti. İki projenin de hedefi ve özellikleri neredeyse tıpatıp aynı denebilecek noktada.

2013 yılında Ripple’dan ayrılan ve XLM isimli rakip projeyi piyasaya süren McCaleb, XRP’yi geçemese de zaman zaman önemli adımlar atmayı başarıyor. 57 milyar dolarlık piyasa değeri ile Stellar’ın 18 milyar dolarlık piyasa değerinin çok üzerinde olan XRP, dava ile ilgili yaşadığı sorunlar nedeniyle ise tarihinde bir kere XLM’ye geçilmişti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

XLM’nin Yükselişi, XRP’yi Geride Bıraktı

Stellar ise davadan sonra elde ettiği yükselişini koruyamadı ve şu an XRP beşinci sırada yer alırken Stellar on üçüncü sırada bulunuyor. Buna rağmen son 7 günlük grafikte XLM’in %24 yükseliş, XRP’nin ise %1,4 düşüş yaşadığı görülüyor. Bu da XLM’nin şu an yükseliş oranı açısından XRP’ye ciddi bir fark attığını gösteriyor.

İki kripto para biriminin yükseliş sebebi ise kesinlikle Elon Musk oldu. Musk’ın Bitcoin’i eleştirip daha az enerji tüketen kripto paraları ön plana çıkartan açıklamalar, önce ADA’yı etkilemişti. Şimdi ise bu söylentinin XRP ve XLM fiyatlarını olumlu etkilediği görülebilmekte. Durumun XRP’den çok XLM’yi etkilemesi ise XRP’nin başındaki dava sorunundan kaynaklanmakta.

Çevreci Kripto Paralar Yükselişte

Enerji modelleri ile ön plana çıkan Hedera Hashgraph, Solana, Cardano, Algorand, Nano, XRP ve XLM gibi kripto paralardan neredeyse hepsinin son günlerde ciddi bir yükseliş elde ettiği görüldü. Bunların arasındaki en ciddi yükseliş ise NANO’da yaşandı ve Nasdaq bile NANO hakkında bir bülten yayınladı.

Bu trendin nereye kadar süreceği bilinmese de Elon Musk’ın neler yapabileceği aslında az çok belli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar