X


XRP Sahipleri, Ripple-SEC Davasında Söz Hakkı Sahibi Olabilecek Mi?

XRP yatırımcıları da Ripple ve ABD SEC arasındaki davada söz haklarının olması gerektiğini ifade ediyor. 
15:00
4 Mayıs 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP sahiplerinin Ripple davasına kendilerini dahil etmesini engellemeye çalışıyor. SEC, herhangi bir ikincil piyasa yatırımcısının suçlanmadığını belirtiyor.

SEC’in Yeni Hamlesi

Yapılan açıklamalara göre müdahale talebine karşıt olarak başvuruda bulunanların kendilerine karşı yaptırım davası açmaya zorladığı ifade ediliyor. Bunun da SEC’in takdirine bağlı bir karar olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Başvuruda bulunanlar esas olarak SEC’i ikincil piyasa XRP yatırımcılarına karşı bir yaptırım eylemi başlatmaya zorlamaya çalışıyorlar.” sözleri kullanıldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

SEC, davaya taraf olmadıkları için başvuruda bulunanların XRP işlemlerini askıya alan veya token’ı kaldıran borsalardan herhangi bir yardım talep edemeyeceğini de iddia ediyor.

Yeni Bir Şey Yok

SEC, başvuruda bulunanların aslında masaya yeni değer argümanı getirmediğini iddia ediyor. Bunun yerine başvuruda bulunanlar daha önce Ripple tarafından yapılmış olanları kopyalıyorlar.

Öte yandan yatırımcılar, XRP’nin düzenleyici durumuna, iddia edilen kullanımlarına ve mevcut taraflarca güçlü bir şekilde dava edilen diğer konulara odaklanan yeniden yazılmış ifadelerin bir listesini sunuyor.

Bunların yanında SEC, XRP sahiplerinin iddia edilen yolsuzluğu ifşa etmek için hükümet kurumuna karşı bir nevi savaş başlatmaya çalıştıklarını belirtiyor. Ayrıca çabaya öncülük eden avukat John Deaton’ın Twitter nüfuzunu artırmaya çalıştığı da iddia ediliyor ve konuyla ilgili olarak, “28 Şubat ve 14 Mart 2021 arasında, çabaları nedeniyle Twitter’da giderek daha popüler hale gel Deaton, SEC’e karşı potansiyel bir sınıf eyleminde katılımcıları toplamaya bir temel oluşturdu.” sözleri kullanılıyor.

Bunlara ek olarak SEC, XRP sahiplerinin çıkarlarının Ripple tarafından zaten “yeterince temsil edildiği konusunda da ısrar ediyor.

Bununla birlikte dağıtık defter teknolojisi sağlayıcısı kendi cevabında, XRP’nin düzenleyici statüsünde güçlü ve farklı çıkarlara sahip oldukları için başvuruda bulunanların davaya müdahale etmesine izin verilmesi gerektiğini yazıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar