X

XRP Fiyatının Çakılmasına Neden Olan SEC, Bir Kripto Para Şirketine Daha Ceza Kesti

SEC, kripto para şirketlerine ceza yağdırıyor.
22:15
22 Aralık 2020

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bugün yaptığı açıklamada Ripple’a SEC tarafından dava açılacağını belirtti. Garlinghouse, SEC’nin kripto para topluluğuna savaş açtığını ve Ripple’a dava açarak bunu bir adım ileriye götürdüğünü ifade etti. Ripple’a dava açılacağı haberi piyasada fiyatlanırken bu olay henüz gerçekleşmedi. SEC ise bu esnada bir başka kripto para şirketine yüklü ceza kesmeyi ihmal etmedi.

SEC, ShipChain’e Ceza Kesti

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 21 Aralık tarihli kararı ile ShipChain kripto para projesine yaptığı ICO nedeniyle 2 milyon ceza kesti. 2017 yılında başlayan ve 2018 yılının ortalarına kadar devam eden ICO çılgınlığı döneminde neredeyse her hafta 10’a yakın ICO projesinin yapıldığı biliniyor. Kasım 2017 tarihinde Delaware üzerinden kayıt ettirildiği görülen şirket, blockchain tabanlı lojistik platformu hayata geçireceği vaadi ile yatırımcıları kandırmış gibi gözüküyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Blockchain tabanlı platformu, ICO’sunu yaptığı SHIP tokenleri ile bağdaştıran projenin o dönemde reklam yapılması için tanınmış kişilere yüklü ödemeler yaptığı ifade edilmekte. Bütün bunlar ABD’nin menkul kıymet yasalarının birden çok defa ihlal edilmesi anlamına geliyor.

SHIP Tokenleri İade Ediliyor

ShipChain bu yılın Temmuz ayında ana ağ duyurusu yaptı. Ancak tahmin edileceği gibi şirketin böyle bir niyeti hiç olmadı ve haber sadece oyalama odaklıydı. Ekim 2020 tarihinde ise şirketin ortadan tamamen kaybolmak için hazırlık yaptığı açıklandı.

2 milyon dolarlık cezaya ek olarak ICO satışından elde edilen bütün gelir SEC’nin atadığı bir temsilciye gönderilecek ve oradan ICO yatırımcılarına iade edilecek. Bütün SHIP tokenlerinin yanı sıra 2 milyon dolarlık ceza kesilmesi kesinlikle SEC’nin ne kadar acımasız olduğunu gösteriyor.

SEC, XRP’ye Korku Salıyor

Kripto para şirketlerine karşı hanesine hiç kayıp yazdırmayan SEC, bu yönüyle XRP yatırımcılarına korku salıyor. SEC cephesinden dava konusunda ise net bir açıklama henüz gelmedi. ABD’nin menkul kıymet regülatörünün XRP gibi büyük bir kripto para projesini menkul kıymet ilan etmesi ve Ripple’ın elindeki milyarlarca XRP’ye el koyması işleri ciddi anlamda değiştirebilir.

Bazı uzmanlara göre böyle bir durum ilk başta düşüş getirme ihtimaline sahip. Ripple’ın elindeki bütün XRP’lerin alınması uzun vadede ise arzı azaltacağı için inanılmaz bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar