X


Vitalik Buterin, Çok Merak Edilen Ethereum Sorusunu Yanıtladı

Buterin 2017 yılındaki olayın sebebini açıkladı.
13:48
18 Ağustos 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un en önemli isimlerinden birisinin kurucu ortak Vitalik Buterin olduğu bilinen bir gerçek. Buterin şu an için projenin ayrılmaz parçalarından birisi olarak görülse de 2017 yılında ETH rekor kırarken yaptığı bir hamle nedeniyle çok ama çok fazla eleştirilmişti.

Vitalik Buterin tarafından başlatılan ikna çalışmaları sonucunda Ethereum’un arkasındaki kurum olan Ethereum Foundation fiyatın tam da zirve yaptığı ve 1.400 dolara ulaştığı 2017 yılının Aralık ayında 70.000 ETH satışı gerçekleştirdi. Bu durumun fiyat yükselişini durdurduğu ve rekorun büyümesini engellediği hala konuşulmakta.

100 Milyon Dolarlık ETH Ne İçin Kullanıldı?

Vitalik Buterin ise yıllardır açıklamadığı bu hamlenin sebebinin geçtiğimiz günlerde katıldığı bir podcast’te açıkladı. Buterin, bunu Ethereum altyapısını geliştirmek için yaptıklarını ve elde ettikleri fonları tamamen buna adadıklarını belirtti. Bunun “iyi bir karar” olduğunu ancak çok tepki gördüğünü belirten tecrübeli isim, paranın Ethereum’u çıkmaz bir yoldan çıkardığını vurguladı.

Ethereum ağı ise bu paraya (100 milyon dolar) ve harcanan diğer fonlara rağmen hala büyük bir sorun ile karşı karşıya. Ethereum‘un yıllardır çözülemeyen problemi olan ölçeklenebilirliğin ETH 2.0 güncellemesi ile çözülebileceği düşünülse de henüz bu konuda bir garanti verilmedi.

Yatırımcılar ETH 2.0‘nin 2020 yılı bitmeden piyasaya sürüleceğini düşünse de Ethereum Foundation’dan karmaşık açıklamalar gelmekte ve tarih hala kesinleştirilemedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar