X


UST ve Luna Düzelecek Mi? Bitcoin 29.500 Dolar!

Kripto para tarihinin en büyük 3 olayından birine şahit oluyorsunuz. Peki Terra, bu mücadeleden başarıyla çıkabilecek mi?
20:47
11 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para tarihinin en önemli günlerinden birini yaşıyoruz. Bugüne kadar son yaşadıklarımıza benzer 3 olay yaşandı. Bunlardan ilki Mt Gox Hack ve ikincisi Ethereum (The Dao Hack) sonuncusu ile bugünlerde yaşadığımız Terra’nın patlaması hadisesidir. Öncelikle kripto para yatırımcısı olarak böylesine tarihi bir döneme tanıklık etmeniz size ciddi bir tecrübe olacak. Şimdi gelin UST ve LUNA için beklentileri ele alalım.

UST ve Luna Düzelecek Mi?

Bunun kesin bir cevabı yok. Tam olarak bu sebepten insanların bir kısmı 1 dolardan aldığı UST’lerini 0,45-50 dolara satıyor. Diğer taraftan başka yatırımcılar 140 dolardan 2 dolara düşen LUNA’yı satın alıyor. Terra, algoritmik stablecoini ile kripto para topluluğunu adeta büyüledi ve yazdığı hikayenin hiçbir pürüzle karşılaşmama ihtimali tokeni milyar dolarlık piyasa değerine ulaştırdı. Daha sonrasında 10 milyar dolarlık Bitcoin rezervi ile varlıklarını koruyacaklarını açıkladılar. Ancak aşırı UST satışları tüm bu güzel haberlerin bir anda tepetaklak etti.

Terra, düşen UST’yi yukarı taşıyabilmek için elindeki Bitcoin’leri satmaya başladı. Hatta resmen açıklanmasa da aldığı tahmin edilen 100 milyon dolarlık AVAX’ı da piyasalara boşalttı. Bitcoin’in 29.000 dolara düşmesine sebep oldu. En kötüsü ise artık insanlara Terra’ya güvenmiyor. Bunu sosyal medyada biraz vakit geçirdiğinizde görürsünüz. Bu sebepten “UST ve Luna Düzelecek Mi?” sorusunun cevabıyla “insanlar bu projeye yeniden güvenecek mi?” sorusunun cevabı birebir aynıdır.

Terra Güvenilir Mi?

Bugün akşam saatlerinde Terra kurucusu Do Kwon’un bundan birkaç yıl önce farklı bir algoritmik stablecoin geliştirdiğini öğrendik. Peki tahmin edin bu projeye ne oldu? Başarısız olmuş ve fiyatı 0,01 doların altına düşmüş. Daha garip olan bir detay, Kwon bu projedeyken farklı bir takma ad kullanılıyordu. Proje başarısız olduktan sonra bununla alakası yokmuş gibi davrandı. Başarısız olan projenin Telegram grubunda yer aldığı sırada bir kullanıcı “neden buradasın” diye sordu. Kwon ise “farklı projeleri araştırmayı seviyorum” şeklinde cevap verdi.

Öte yandan insanlar Terra’ya neden güvensin? Evet, bu soruyu da sormamız gerekiyor. Diğerlerinden farklı yaptığı veya insanlar için onun vazgeçilmez olmasını sağlayan şey ne? Yok, çok sayıda alternatifi var. Son başarısızlık hikayesi de insanların bu diğer alternatiflere kaymasına sebep olacak gibi görünüyor. LUNA 1,6 dolardan alıcı buluyor. Yaklaşık 1 ay önce 100 doların üzerinde bir fiyattan alım yapan yatırımcılar son 48 saatte neden bu kadar ciddi zarara rağmen satış yaptı? Bir altcoin eğer sert biçimde düşmeye başlamışsa onun için ucuz fiyat diye bir kavram kalmayabilir. Yani en sonunda LUNA’nın fiyatı sıfıra da gidebilir. UST sabitinin sağlanması ile LUNA’nın yeniden eski üç haneli fiyatına dönmesi aynı şey olmayacak.

Özet olarak, 1 dolardan bile LUNA aldıysanız bu size orta ve uzun vadede kesin bir kazanç getirmeyebilir. Eğer riske edecek bir bakiyeniz varsa LUNA’nın sıfıra gitme ihtimalini de göze alarak hareket etmelisiniz. Peki Terra, tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen 100 dolara yeniden ulaşamaz mı? Bu imkansız değil, çok büyük yatırım fonlarının tamamen iyi niyetle verecekleri destek sayesinde Terra bunu başarabilir. Fakat, dev yatırım fonları para kazanmak yerine neden Terra ile paralarını riske etsinler? Amerikalı düzenleyiciler son yaşananlara karşı nasıl bir pozisyon alacak? Do Kwon gerçekten güvenilir biri mi? O kadar fazla soru ve sorun var ki, tam da bu sebepten riske edeceğiniz bakiyeyi iyi analist etmelisiniz.

Bu arada, Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 29.600 dolar seviyelerinde ve düşüşün en büyük sebeplerinden biri Terra FUD’udur. Yatırımcıların büyük kısmı Terra’nın işi toparlayabileceğini düşünmediği için satışa devam ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar