reklamı kapat

USD Coin Nasıl Satın Alınır?

Stablecoin USD Coin (USDC) nedir?
21:18
19 Ağustos 2020

USD Coin (USDC), ünlü kripto para borsası Coinbase ve ABD merkezli şirket Circle tarafından piyasaya sürülen bir stablecoin’dir. Stablecoin’lerin çok farklı türleri olsa da bunların en yaygın olanının ABD Dolarına endeksli tür olduğu biliniyor. Benzer bir yapıya sahip olan USDC de ABD Dolarına eşit. Yani piyasaya sürülen her bir USDC için şirketin bunun karşılığında rezervlerine 1 Dolar eklemesi gerekiyor.

USD Coin Nedir?

USD Coin, son dönemde inanılmaz bir hızla artan stablecoin furyasına ilk katılan projelerden birisi konumunda. Değeri ABD Dolarına endeksli olan USDC’nin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle toplam piyasa değeri ise 1,257 milyar dolar olarak gözüküyor. Yani USD Coin’in arkasındaki şirketin rezervlerinde de tam olarak bu miktarda ABD Doları bulunuyor ve kullanıcıların fonları bu şekilde güvene alınıyor.

Peki USDC gibi stablecoin’ler neden son yıllarda inanılmaz talep görüyor? Bunun sebebi kripto para sektörünün sahip olduğu volatilite yani oynaklık olarak biliniyor. Bitcoin ile diğer kripto para birimlerinin çok sert düşüş yaşadığı anlarda yatırımcılar anlık olarak USD Coin gibi stablecoin’lere kaçarak zararı telafi ediyor ve düşüşten bir nebze de olsa kurtuluyorlar.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle USDC, Tether’den (USDT) sonra en büyük stablecoin olarak gözüküyor. Bu da hem Coinbase hem de Circle gibi iki dev şirketin desteğini almasından kaynaklanıyor. Ethereum tabanlı ERC-20 token’ı olan USDC’nin Ethereum ağındaki DeFi uygulamaları için olan kullanımı da inanılmaz şekilde arttı.

USD Coin hem Ethereum tabanlı olması hem de stablecoin’lere yönelik ilgi sayesinde ciddi bir popülerlik yakaladı. Peki popüler USD Coin nasıl alınır ve satın almak için ne yapmak gerekiyor?

USD Coin Nasıl Alınır?

USD Coin dünyanın en likit kripto para borsalarından birisi olan Binance üzerinden kolaylıkla ve güvenle satın alınabilir.

Binance üzerinden USDC satın almak için şu adımlar uygulayabilirsiniz:

  • USDC almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna USDC yazın ve altta açılan USDC/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “USDC AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek USDC alma işlemini tamamlayın.

USD Coin Satın Al

USD Coin özellikle sert düşüş anlarında kripto para yatırımcılarının acil çıkış kapısı olarak görülmekte. Bu sebeple stablecoin’lerin hızlı ve güvenilir bir borsadan herhangi bir sistem aksaklığı olmadan alınabilmesi bir  hayli önemli. Binance kripto para borsası da USDC konusunda hem oldukça hızlı hem de güvenli bir hizmet sunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.