reklamı kapat
 • BTC  :  35.572,99 ₺
 • ETH  :  2.140,07 ₺
 • BCH  :  4.037,67 ₺
 • XRP  :  2,60 ₺
 • NGC  :  2,86 ₺
 • BTC 35.572,99
 • ETH 2.140,07
 • BCH 4.037,67

Tamamen İşlevsel İlk Oyun Parası: BitCrystals

25 Ocak 2017
 • Coin TürkCoin Türk

BitCrystals (BCY), 2 Haziran 2015’te mobil platformlar için geliştirilen kart oyunu Moonga gibi elektronik oyunları yaratan Everdream Soft tarafından geliştirildi. Cenevre’de kurulu şirket, BitCrystals’i Counterparty platformu aracılığıyla blockchain’e bağlı bir token olarak piyasaya sürdü.

BitCrystals’ın temel aldığı fikir, yeni jenerasyon kart oyunları ile kripto paralar arasında bir köprü inşa ederek bağlantı kurmaktır. BitCrystals’in kullanıldığı oyunların ilki ise Spells of Genesis.

Spells of Genesis oyuncuları, kartlarını kullanmak için Bitcoin adresini vermek zorundalar. Oluşturulan kartların sayısı ise blockchain temel özellikleri ile sınırlandırılıyor. Oyun içerisinde büyü, hız, saldırı, savunma gibi farklı güçlere sahip yeni blockchain kartları her hafta BitCrystals takas borsalarında satışa çıkarılıyor. Oyunda kullanılan kartları satın almak için BitCrystals kullanılıyor. Kart satışından elde edilen BitCrystals token’ların (gelirin) ise yarısı yakılıyor, başka bir ifade ile ortadan kaldırılıyor. Bu durum BitCrystals token’larının enflasyonuna karşı güçlü bir savunma olarak tasarlanmış ve uzun vadede piyasa fiyatını olumlu etkileyeceği düşünülüyor.

Spells of Genesis 2017 yılının ilk yarısında piyasaya sürülecek. Fakat şu ana kadar son testler için İsviçre ve Kanada’da App Store ve Play Store’da yer alıyor. Oyun henüz tam olarak piyasaya çıkmasa da çok sayıda takipçi ve dijital kart toplayıcısı şimdiden oluştu.

BitCrystals ile ilgili bazı rakamlar:

2015 yılının Eylül ayından itibaren 2,988,280,81 BCY yakıldı ve bu rakam 182.886 USD’ye denk geliyor. BCY’nin piyasada uzun vadeli fiyat dengesi için yakılma işleminin olumlu olduğu söylenebilir.

Oyun henüz resmi olarak piyasaya sürülmemesine rağmen, beta ve alfa versiyonlarını oynayan oyunculardan elde edilen sonuçlar oldukça iyi görünüyor ve gelecek vaat ediyor.

Everdream Soft CEO ve kurucusu Shaban Shaame 2016 yılı için bazı rakamlar paylaştı:

 • Spells of Genesis oynamak için 6.000 kullanıcı kayıt yaptırdı,
 • 300.000’den fazla seviye oynandı,
 • 14.000’den fazla kart blockchain’de satıldı,
 • Kartları satın almak için 2.500.000’den fazla BitCrystal harcandı.

Aralık 2016’da Spells of Genesis’in 700 aktif kullanıcısı vardı (bunun, resmi dağıtım platformlarında hala bulunmayan bir oyun olduğunu ve ancak sadece resmi web sitesinden indirilebileceğini unutmayın). Toplam gelir, yani BitCrystals‘ın dolar cinsinden değeri ve kart satın alımı için harcanan para, Aralık 2016’da 32.000 $ olmuştur. Spells of Genesis MARPU (kullanıcı başına aylık ortalama geliri) 45 dolar’idi. MARPU, diğer bir deyişle, aktif bir kullanıcının oyun için her ay harcadığı para.

Bu rakamlar yeni ortaya çıkan bir şey için müthiş sayılar. Spells of Genesis kripto paralarla oynanan ve blockchain üzerinde kartları bulunan ilk ve tek oyundur. Kart ve oyun harcamaları ise BitCrystals ile yapılmaktadır.

Dolaşımdaki BitCrystals miktarı, özellikle Mart 2017’de gerçekleşecek olan oyunun dünya çapında piyasaya sürülmesinin ardından önemli ölçüde azalacak. Piyasaya sürülmesinden 1 sene sonra ise 50,000 civarında aylık aktif kullanıcının olması bekleniyor.

BitCrystals ekibi, kart oyunlarındaki alış/satış işlemlerinde dünya çapında bir devrim yapacağına inanıyor ve sektörün yalnızca ABD ve Kanada’da 1,19 milyar dolar olduğu belirtiliyor:

BitCrystals (BCY) şu anda Poloniex, Bittrex ve Zaif‘de işlem görüyor. BitCrystals ve Spells of Genesis hakkında daha fazla bilgi için bitcrystals.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

loading...