Son Dakika: Bitcoin (BTC) 19.000 Doların Altında! Kripto Paralar Düşüyor!

Bu düşüş birileri için sürpriz olmadı, kısa süre önce görüşlerini paylaştığımız analist bu seviyelere zaten işaret etmişti. Şimdi ise yükseliş bekliyor.
20:53
6 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 18.900 dolardan alıcı buluyor. Kral kripto para birimi için ilerleyen saatler kritik. Birçok analist Bitcoin fiyatının 28.000 dolar seviyelerine kadar toparlanabileceğini söylerken 19.000 dolar ve altına yeniden sarkma olacağını tahmin edenler de vardı. Bitcoin bugün 19.200 dolar desteğini kaybederek 18.900 dolar kadar düştü.

Bitcoin Neden Düşüyor?

En büyük kripto para birimi birkaç dakika önce 19.600 dolarlı seviyelerden hızla 18.900 dolara düştü. Bitcoin madencilerin satışları, Fed’in şahin görünümünün devamı ve daha birçok gelişme piyasadaki negatif havayı devam ettiriyor. Tek tek kritik destekleri kaybederek düşüşüne ivme kazandıran Bitcoin (BTC), Capo tarafından paylaşılan orta vadeli grafiğe göre 15.800 dolara kadar düşüş riski barındırıyor.

Risk piyasalarını baskılayan sıkı para politikası, hisse senetleriyle birlikte kripto paraların fiyatında da düşüşe neden oluyor. Bitcoin (BTC) Fed başkanı tarafından yapılan son konuşmanın ardından düşüş ivmesini artırdı. Powell, birileri tarafından söylendiği gibi faiz artırımlarında duraklama dönemine girmeyeceklerini ve geçmiş hatalarının tekrar etmeyeceğini söyledi. Fed, enflasyonun net biçimde düşmeye başladığını görmeden politika değişikliği yapmayacak. Bu durum kripto paralarda daha fazla sancı anlamına geliyor.

Bitcoin Tahminleri

ABD doları endeksi (DXY) yazı hazırlandığı sırada 110,325 seviyesinde bulunuyor. Doların diğer (6 para birimine göre) para birimlerine göre performansını ölçen bu endeks, sıkılaşma politikaları başladığından bu yana istikrarlı biçimde yükseliyor. DXY’nin yükselişi kripto paraların düşüşü anlamına gelir. En son Haziran 2002 tarihinde bu seviyeleri gören DXY o tarihlerde 120,280 bölgesinde zirve yapmıştı. Tarihi zirvesinin 1985 yılında 160,4 bölgesinde olduğunu düşünürsek yükselebileceği daha fazla alanın olması yatırımcıları endişelendirmelidir.

Öte yandan son düşüşü doğru tahmin eden Capo takma isimli popüler kripto para analisti, bunun kısa vadede short pozisyon sahipleri için bir tuzak olduğunu düşünüyor. Ona göre son düşüşle birlikte Bitcoin fiyatı kısa vadedeki dibini gördü ve buradan 23.000 dolar seviyelerine kadar yükseldikten sonra asıl düşüşünü başlatacak.

Analistin dip hedefi ise 15.000 ile 16.000 dolar arasındaki bölgedir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar