Son DAKİKA! Amerika’dan Kripto Paralara Şok Bildiri!

ABD kripto paralar konusunda harekete geçmeye hazırlanıyor. Son bildiri bankalara sert bir uyarıydı.
22:10
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD’li piyasa düzenleyicileri kripto paraları ilgilendiren bir bildiri yayınladı. Peki sorun ne? Biraz önce yayınlanan bildiri, bankaları kripto paraların risklerine karşı uyarıyor. Birçok finans kuruluşu kripto para odaklı çözümler üzerinde çalıyor ve ABD’li kurumlar bundan memnun değil. Peki bu şok bildiri piyasaları nasıl etkiler?

Kripto Paralar Son Dakika

Federal banka düzenleyici kurumları bugün, kripto varlıklar ve kripto para sektörüyle ilişkili bankacılık kuruluşları için temel riskleri vurgulayan ve kurumların bu alandaki denetim yaklaşımlarını açıklayan bir bildiri yayınladı. Açıklamada özellikle, geçtiğimiz yıl yaşanan önemli dalgalanma ve kırılganlıkların da gösterdiği üzere, kripto varlıklar ve kripto varlık sektörüyle ilişkili bazı temel riskler tanımlanmaktadır. Bu riskler göz önünde bulundurulduğunda, kurumlar, bankacılık kuruluşlarındaki mevcut ve önerilen kripto varlıklarla ilgili faaliyetler ve maruziyetlerle ilgili dikkatli ve ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemeye devam etmektedir.

“Kurumlar, bankacılık kuruluşları tarafından kripto varlıklarla ilgili mevcut ve önerilen faaliyetlerin güvenli ve sağlam, yasal olarak izin verilebilir ve tüketicileri korumak için tasarlananlar da dahil olmak üzere yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yürütülüp yürütülemeyeceğini veya nasıl yürütüleceğini değerlendirmeye devam etmektedir.”

Yapılan duyuruda ayrıca şunlar yazıyordu;

“Kurumlar, bankacılık kuruluşlarının kripto varlıklarla ilgili risklerini yakından izlemeye devam edecek ve gerektiğinde, bankacılık kuruluşlarının kripto varlıklarla ilgili faaliyetlere katılımıyla ilgili ek açıklamalar yayınlayacaktır.”

Bankalara Kripto Para Uyarısı

Birçok maddede çeşitli uyarılar yayınlandı. Ortak bildiride dikkat çeken birden fazla detay bulunuyor. Özellikle Temsilciler Meclisi üyelerinin Fidelity gibi kripto dostu trilyonluk şirketlere çağrıda bulunmasının ardından gelen bu adım, kurumsal benimsemenin önünü kesebilir. Peki biraz önce yayınlan bildiride dikkat çeken başlıklar neler?

  • Kripto varlık sektörü katılımcıları arasında dolandırıcılık ve sahtekarlık riski.
  • Saklama uygulamaları, itfalar ve mülkiyet hakları ile ilgili yasal belirsizlikler, bazıları
  • Kripto varlık şirketleri tarafından yapılan yanlış veya yanıltıcı beyan ve açıklamalar. (Federal mevduat sigortasına ilişkin yanlış beyanlar ve diğer uygulamalar da dahil olmak üzere haksız, aldatıcı veya suistimal edici olabilir, perakende ve perakendecilik sektörüne önemli zararlar verebilir.)
  • Kripto varlık piyasalarında, potansiyel etkileri de dahil olmak üzere önemli dalgalanmalar
  • Stablecoinlerin riske açık olması ve bankacılık için potansiyel mevduat çıkışları yaratması
  • Belirli kripto varlıklar arasındaki bağlantılardan kaynaklanan kripto varlık sektörü içindeki zincirleme iflas riski
  • Açık, kamuya açık ve/veya merkezi olmayan ağlar veya benzerleriyle ilişkili risklerin artması
  • Sistemin gözetimi; rolleri açıkça belirleyen sözleşmelerin veya standartların olmaması, sorumluluklar ve yükümlülükler; ve siber saldırılar, kesintiler, kayıplar veya tuzağa düşmüş varlıklar ve yasadışı finans.

Yukarıda bahsi geçenler bankaların dikkat etmesi gereken kritik riskler olarak belirtiliyor. Düzenleyici kurumlar açık biçimde bankaların regülasyonlar netleşene ve volatilite sorunu ortadan kalkana kadar bu pazardan uzak durmasını istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar