X


Solana Ağındaki Sorun Kullanıcıları Deliye Döndürdü: SOL Fiyatı Büyük Darbe Aldı

Solana resmi sitesinden yapılan açıklamada ölçeklenebilirlik sorunu değerlendirilirken çalışmaların sürdüğü belirtildi.
17:30
23 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Solana ağında yaklaşık 72 saati bulan ağ tıkanıklığı sorunu yaşanıyor. Yatırımcılar, kullanıcılar ve diğer ekosistem katılımcıları Twitter üzerinden Solana’yı topa tutarken platformun yerel varlığı 100 dolara kadar geriledi. Solana Blockchain’indeki sorun resmi olarak açıklandı. Bu makalede ilgili sorunu, eleştirileri ve Solana fiyatını ele alacağız.

Solana Ağındaki Sorun Ne?

Solana resmi sitesinden yapılan açıklamada ölçeklenebilirlik sorunu değerlendirilirken çalışmaların sürdüğü belirtildi. SOL ağındaki işlemlerin gecikmesi, gerçekleşmemesi kripto topluluğunda tansiyonu yükseltti. Solana’nın açıklaması ise şu şekilde:

“Solana ana ağ beta, yükse düzeyde ağ tıkanıklığı yaşıyor. Bu durum mühendislerin 1.8 sürümünden başlayarak geliştirmek ve çözmek için çalıştıkları önveden belirlenmiş sorunlarla ilgilidir. 1.8.12, özellikle son performans düşüşlerinden büyük ölçüde sorumlu olan program önbelleği tükenmesi sorunlarını iyileştirmeyi amaçlar. Geliştiriciler bu konuda ilerleme kaydetti ancak çalışma henüz tamamlanmadı. Son 24 saat, bu sistemlerin kullanıcıların taleplerini karşılamak ve artık ağda yaygın olarak daha karmaşık işlemleri desteklemek için iyileştirilmesi gerektiğini gösterdi. Doğrulayıcıların yaşadığı mevcut sorun, aşırı tekrar eden işlemlerden kaynaklanmaktadır. Mühendisler bu sorunun kötü etkilerinin hafifletmeye çalışacak olan 1.8.14’ü yayınladılar. Bu gelecek sürümler, önümüzdeki 8-12 hafta içerisinde daha fazla iyileştirme yapılması beklenen ağın durumunu iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu özelliklerin çoğu şu anda Testnet’te yayında ve burada titizlikle test ediliyor.”

Tepkiler

Twitter ve Reddit üzerinde Solana ağı özelinde birçok konu tartışılırken blok zinciri eleştiri yağmuruna tutuldu. Ölçeklenebilirlik sorunlarına atıfta bulunan eleştirmenler, Solana’yı terkedeceklerini bildirdiler. Özellikle bu sorunun son 3 ayda 6 kez gerçekleştiğini belirten Mark Jeffrey, Solana hakkında ağır eleştirilerde bulundu. Öte yandan Reddit cephesinde marketin volatil olduğu sırada Solana’nın bu gibi sorunları sıklıkla yaşadığı aktarıldı. Bu durumun yatırımcıları SOL ekosisteminden uzaklaştırdığı belirtildi.

Solana fiyatı ve ekosistemdeki diğer kripto paralar bu haberlerin akabinde resmen dibe vurdu. Birçok Solana tabanlı altcoin marketin yeşil seyrine rağmen çifte haneli kayıplarla boğuşuyor. Solana fiyatı, bu yazının kaleme alındığı sırada 102 dolardan alım satım işlemi görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar