Sıcak Gelişme: Binance Yeni Bir Terra LUNA Müjdesi Daha Verdi!

Yatırımcılar aynı hataya ikinci kez mi düşüyor? Terra için Binance ne duyurusu yaptı? İşte detaylar.
20:35
9 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bugünlerde gündem yine Terra, bu proje en son gündem olduğunda kripto para yatırımcıları ciddi anlamda para kaybetmişti. 40 milyar dolarlık enkaz ve dolaylı etkileriyle piyasadan silinen yüz milyarlarca dolar gördük. Celsius, 3AC, Voyager ve diğerleri Terra’nın depremiyle yerin dibini boyladı. Birçok yatırımcı Terra olayını unutmaya başlamışken sık sık gelen müjdeler onu gündeme yeniden taşıyor.

Binance Terra Luna Müjdesi

Bugün LUNC hakkında birçok haber verdik. Bu sefer Binance,Terra 2.0 yani yeni LUNA için bir duyuru yayınladı. Buna göre aşırı volatiliteye sahip olduğu için marjin işlemlerden delist edilen (liste dışı bırakılan) altcoin LUNA, artık USDT paritesinde kullanılabilir olacak.  Vadeli işlemleri yeniden açacak olan Binance, LUNA fiyatındaki volatilite ile nasıl mücadele edecek? Bunu yarın göreceğiz. USDT paritesi yarın saba 06:00’da aktifleşecek.

Bugün öğlen saatlerinde 2 dolardan alıcı bulan LUNA oldukça hızlı biçimde 6,84 dolara tırmandı. Yazı hazırlandığı sırada 6,33 dolardan alıcı buluyor. İşlem hacmi ise %1356 oranında artarak 4 milyar doları geçti. Ethereum’un yaklaşan Merge’e rağmen 20 milyar dolar işlem hacmi olduğunu düşünürsek LUNA gerçekten ilgi görüyor.

LUNA Neden Yükseliyor? LUNC Uyarısı

LUNC sayesinde bugünlerde Terra’nın adını daha fazla duyar olduk. Derken, bir LUNA balinası 1,5 milyon EURO değerinde LUNA aldı. Son LUNA yükselişinin temelinde ciddi bir sebep olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle Terra ağındaki çok sayıda projenin Cosmos gibi alternatiflerde kendine ev inşa ettiğini düşünürsek eski güzel günleri beklemek mantıklı değil. LUNA ve LUNC, Terra çöküşü sırasındaki aşırı volatilitesinden pek bir şey kaybetmedi. Bugün iflas sürecindeki kayıplarını unutan çok sayıda yatırımcı aynı tuzağa tekrar düşüyor olabilir. Özellikle yarın vadeli işlemlerin açılmasıyla birlikte short veya long ile para kazanmak isteyen üst düzey yatırımcılar (4 milyar dolar spot hacim olduğunu düşünürsek haksız değiller) fiyatı her iki yöne hızla hareket ettirebilir.

LUNA ve LUNC tutan yatırımcıların kendine kar noktaları belirlemeleri ve bu riskli oyundan kaçınmaları menfaatlerine olabilir. Özellikle geçmiş tecrübeleri göz önüne alırsak ikinci defa aynı hatadan para kaybetmek sizi üzebilir.

LUNC özelinde ayrı bir uyarıyı tekrar yapma gereği hissediyorum. Duyurulan %1,2 oranındaki vergi sadece para yatırma ve çekme işlemlerinde uygulanacak. Bunun Binance borsası da destekliyor. Ancak birçok yatırımcı alım/satım işlemlerinde de bu verginin “uygulanacağı” yönünde “yanlış” bir kanaate sahip. Terra ve Terra 2.0 ağları sandığımız kadar yoğun işlemiyor ve para transfer işlemlerinden ciddi bir vergi doğması ihtimali de zayıf. Bu sebepten önümüzdeki 2 gün içinde özellikle LUNC tarafında çok ciddi düşüşler görme ihtimalimiz var. Elbette kendi risk profilinize göre hareket etmekte özgürsünüz ve adımlarınızı kendi araştırma, değerlendirmenize göre atmalısınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar