reklamı kapat
  • BTC  :  30.930,56 ₺
  • ETH  :  2.180,26 ₺
  • BCH  :  3.507,15 ₺
  • XRP  :  2,16 ₺
  • NGC  :  1,41 ₺
  • BTC 30.930,56
  • ETH 2.180,26
  • BCH 3.507,15

Sanatçılar Kripto Para Dünyasına Giriyor

3 Aralık 2017
  • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya

Kripto para birimleri bundan sonra yalnızca tüccarlar ve spekülatörler için olmayacak. Geçtiğimiz günlerde çeşitli sanat dallarına mensup sanatçıların da Bitcoin ile ilgilenmeye başladıklarına dair haberler çıkmıştı.

Her geçen gün kripto para ve blokchain teknolojisinden faydalanmak isteyen yeni bir endüstriyle karşılaşıyoruz. Bu endüstrilerden çoğu blokchain teknolojisini ticaret, finansman ve yatırım aracı olarak kullanmakta. Bununla birlikte kripto para pazarının sadece küçük bir azınlığı, tasarımcılar ve müzisyenler gibi sanatçılar için çeşitli hizmetler sunmayı amaçlıyor.

Bir çok sanatçı, eserlerinin satışı aracılar tarafından yapıldığı için sömürüldüklerini hissediyor. Maecenas adlı İngiliz sermayeli bir girişimci, sanatçıların çalışmalarını yükleyecekleri çevrimiçi bir resim galerisi oluşturmayı amaçlıyor. Kullanıcılar bu galeride kripto paralar ile işlemlerini gerçekleştirebilecek. Platformda tüm aşamalarda şefafflığı sağlamak için blockchain teknolojisinden faydalanılacak. Genç girişimci ICO aracılığıyla 15 milyon dolara ulaşmayı başardığını ve 2018’de platformu yayınlamak istediğini söylüyor. Fakat blokchain teknolojisinden faydalanacak olanlar sadece ressamlar değil. Müzisyenler de bu teknolojiyle ilgileniyorlar.

Müzik Endüstrisi ve Bitcoin

Birkaç hafta önce İzlandalı ünlü şarkıcı Bjork’un yeni albümü Ütopya için Bitcoin kabul edeceği açıklandı. Habere göre, Bjork’un bir çok hayranının Bitcoin ödemesi yapmak istemesinden sonra ünlü şarkıcı Bitcoin kabul etmeye başladı. Kripto parayı denemeye başlayan bir diğer müzisyense Sloven DJ Gramatik. BillBoard’daki bir habere göre DJ, GRMTK adını verdiği kendi kripto parasını üretti. Müzik severlerin herhangi bir telif hakkı ve yüksek ücret ödemeden kripto para sistemiyle müzik satın alabileceklerini söyleyen Gramatik şunları ekledi;

GRMTK sadece kripto para değil, çok daha fazlası. Sevenlerim müziğe, telif haklarına ve projelerime yani kanalımda yarattığım herşeye bu sistem sayesinde ulaşabilirler.

Uzmanlar yakın zamanda daha çok sanatçının eserlerini kripto para aracılığıyla satmaya başlayacaklarını düşünüyorlar.

loading...