X


Ripple’ın Avukatı, XRP-SEC Davası İle İlgili Detayları Anlattı!

Ripple'ın baş avukatı olan Stuart Alderoty yaptığı açıklamalarda Ripple ve SEC davası ile ilgili çok önemli detayları anlattı.
20:30
29 Haziran 2021

Profesyonel hukuk kariyerinin önemli bir bölümünü hukuk basamaklarını tırmanarak ve daha sonra geleneksel finans kurumlarına hukuk hizmetleri sunarak geçirdikten sonra, Ripple’ın baş avukatı olan Stuart Alderoty, Protocol’e, Ripple ve SEC arasındaki dava sürecinin tüm detaylarını anlattı.

Ripple ve SEC Davasının Boyutu

Her ne kadar Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davanın maddi boyutu 1,3 milyar dolar olarak görülse de Alderoty’e göre davanın boyutu trilyon dolarlık kripto para piyasasının %40’ını etkileme gücüne sahip. Avukata göre bu durumun tek sorumlusu ise bir önceki SEC yetkilerinin yarattığı kafa karışıklığı.

Öte yandan Alderoty, XRP‘nin önceden madenciliği yapılmış milyarlarca dijital para birimini ana şirketi Ripple’a SEC’in bildirimi olmadan aktarmasının hiçbir şekilde SEC’in yatırımcı koruma ve ifşa yasalarını ihlal etmediğine inanıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Her ne olursa olsun, Howey testinin nerede uygulandığını ve nerede uygulanmadığını bilmek ve liderlerinin beş ile yedi yıl önce dijital varlıklar hakkında ne düşündüklerini görmek için hükümet organının dijital varlıklara ilişkin iç yasaları ve düzenleyici sistemlerinin açıkça incelenmesi gerekiyor.

Kripto Paraların Zaferi İçin

Yapılan açıklamalara göre, Ripple, mevcut dava nedeniyle, benzer bir yapıya veya benzer bir start-up modeline sahip diğer birçok dijital para birimini savunmanın yükünü omuzlarında taşıyor.

Ripple, ABD Yargıcı Sarah Netburn tarafından alınan kararla bir dizi zafer elde etmiş olsa da, kripto paranın önünde hala engeller var ve SEC, Ripple‘ı iddia edilen yanlış davranıştan mahkum edebilecek gerekli açık ve kapsamlı düzenleyici çerçeveden yoksun olduğunu kabul edene kadar Alderoty,  mahkemede daha fazla başarı için mücadele etmeye devam edeceğini ifade ediyor.

Coinbase ve XRP İkilemi

Alderoty yaptığı açıklamalarda, Coinbase tarafından yasal savaşın ilk aşamalarında sergilenen çifte standarda da değiniyor. Coinbase, dava sürecinin başlaması ile birlikte XRP işlemlerini durduğunu açıklamıştı.

Bu noktada avukatın, “Bu, içinde bulunduğumuz düzenleyici bataklıktır. Bu düzenleyici bataklık bence, bir tür tuhaf veya sapkın sonuçlara yol açıyor.” sözlerini kullanıyor. Buna ek olarak Alderoty, kripto para ekosisteminin birbirine bağlı kalması gerektiğini ifade ederken Coinbase’in Dogecoin gibi bir kripto para birimini bile listelerken hala XRP ile ilgili bir açıklama yapmamış olmasını da eleştiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar