X


Ripple Şirketi Kapanırsa XRP’ye Ne Olur?

Brad Garlinghouse katıldığı etkinlikte Ripple hakkında konuştu.
18:00
19 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin Marketing biriminin kıdemli başkan yardımcısı Monica Long ile soru-cevap etkinliği düzenledi.

Etkinliğin başında Long Garlinghouse’a XRP’nin menkul kıymet olup olmadığını sordu. Garlinghouse:

Bence XRP’nin menkul kıymet olmadığı çok açık. Bunun için çok temel sebepler var. Bunlardan en önemlisi… Ripple’ın (şirket) kapanması halinde tüm dünyada 100’ün üzerinde borsada işlem gören XRP’nin bu borsalarda işlem görmeye devam edecek olması. Ripple XRP ekosisteminin önemli bir parçası. Ancak başka birçok parça var.

Yaptığım bir tahminde sanırım haksız çıktım. 2019’in gerçek anlamda dijital para piyasalarına kurumsal yatırımcıların çok daha fazla girdiği bir yıl olacağını düşünmüştüm.

Şimdi bunu gördüğümüzü düşünmüyorum. Gördüğümüz kadarıyla yalnızca çok küçük adımlar atıldı. Bence bunun en büyük sebebi, sektörün kurumsal yatırımcıların katılabileceği düzeyde olgunlaşmamış olması. Dolayısıyla bu tahminimi 2019 yılına erteleyeceğim.

SEC’in işi zor

Ripple CEO’su aynı zamanda SEC’ten onay almak için bekleyen Bitcoin ETF başvuruları hakkında konuştu. Garlinghouse ETF’lerin hassas yapısından ötürü SEC’in bu konuda işinin zor olduğunu vurguladı.

ABD’de “düzenleme” işlevi gören SEC (Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu) yaptığı açıklamalarda Bitcoin ETF’lerindeki en büyük endişesinin fiyat manipülasyonuyla bağlantılı riskler olduğuna işaret etti. Garlinghouse son olarak 2018’de SEC’in işinin “madencilikten ötürü” daha da zorlaştığını ima etti. Zira madencilikte merkezileşme oranı arttı ve bu manipülasyon riskinin artması demek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar