Rekabet Artıyor: Terra Projelerine Talip Blockchain’ler!

Yaşanan olaylardan sonra bazı projeler Terra blockchain’ini terk ediyor ve farklı blockchain projeleri arasında rekabet kızışıyor. 
17:10
16 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son bilgilere göre Polygon, Juno ve Fantom blok zincirleri, ekosisteminin çöküşünün ardından Terra tabanlı projeleri kendilerine çekmeye çalışıyor.

Projeler Terra’dan Çekiliyor

Geçen hafta TerraUSD (UST) stablecoin’inin çöküşü ile LUNA da büyük bir düşüş yaşadı ve deyim yerindeyse kısır döngü oluştu. O sırada kötü etkileri azaltmak için ağ iki kez durduruldu ve yeniden başlatıldı. Ancak bazı on-chain işlevlerin hala devre dışı olduğu biliniyor. Öte yandan DeFiLlama’ya göre olay, Terra’daki varlıkların toplam değerinin 31 milyar dolardan 400 milyon dolara düşmesine neden oldu.

Büyük bir likidite sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Terra tarafından barındırılan uygulamaların arkasındaki bazı geliştiriciler, farklı blockchain’lere geçmek için hazırlık yapıyor gibi görünüyor. Terra protokollerini kapatmaya karar verenler arasında Kujira, Stader Labs, LunaBulls, LunarFlip ve Hero NFT gibi çeşitli NFT ve DeFi tabanlı projeler var.

Ek olarak bu geçişe yanıt olarak, blok zinciri ekipleri, onlara destekleyici sermaye ve diğer kaynaklar sunarak bu geliştiricileri çekmek için teklifler veriyor.

Örneğin; Polygon Studios’un CEO’su Ryan Wyatt, Twitter’da ekibinin, zincirine geçmelerine yardımcı olmak için Terra tabanlı projelerle yakın işbirliği içinde olduğunu söyledi. Wyatt konuyla ilgili açıklamalarında, “Geliştiricileri ve ilgili topluluklarını platformumuza davet etmek için bu geçişlere karşı sermaye ve kaynak koyacağız” sözlerini kullandı.

Rekabet Artıyor

Polygon, Terra ekosisteminde ürünler geliştiren geliştiricilere hitap eden tek blok zinciri değil. Örneğin; birlikte çalışabilirlik odaklı bir akıllı sözleşme ağı olan Juno, uygulamalarını taşımak isteyen Terra projeleri için 1 milyon JUNO token’ı teşviğini öneren bir teklif sundu. Juno’nun önerisi ise birkaç Terra projesi Juno Network’e geçişle ilgilendiğini bildirdi. Juno’nun blok zinciri, her ikisi de Cosmos SDK’ya dayandığından, Terra’nın teknik mimarisiyle benzerlik gösteriyor.

Ayrıca Fantom blok zinciri de yeni bir blok zinciri arayan Terra projelerine hibe, pazarlama ve ekosistem bağlantıları sunduğunu duyurdu.

Bunun ötesinde, Regen Network, FetchAI, Stargaze ve Injective Protocol gibi diğer blok zincirlerinden temsilciler ve kurucular da Terra tabanlı projeleri kendi ekosistemlerine davet etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar