X

Panik Yok: Bitcoin (BTC) Yükselişine Nihayet Altcoin’ler de Ayak Uydurdu

Altcoin’lerin yükselişe geçmemesi piyasada kısa süreli paniğe neden oldu.
08:05
28 Ekim 2020

Lider kripto para birimi yaklaşık olarak iki haftadır bir artış eğilimi içinde bulunuyor. Arka arkaya gelen iki haber fiyat için iyi birere katalizör oldu ve Bitcoin (BTC) sağlam adımlarla yükselişini sürdürüyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin 21 Ekim’de ödeme devi PayPal’dan gelen haberle yükselişe geçti. PayPal yaptığı resmi açıklamada, platform üzerinden Bitcoin işlemlerine izin vermeye hazırlandığını dile getirdi. Yapılan açıklamalarda, PayPal’ın New York’un finansal regülatörü NYDFS’den ilgili lisansları aldığı ve artık kripto para alım satımına aracılık etmeye yetkili olduğu ifade edildi.

Bu haber ile yükselişe geçen ve uzun süredir bulunduğu konsolidasyon aşamasını kıran BTC bir süre 12.900 dolar bandından seyretti. Her ne kadar bu süreç içinde iki kez 13.000 dolarlık sınırın üzerine deneme yapmış olsa da Bitcoin o seviyenin üzerinde kalmayı başaramadı.

Ancak 26 Ekim’de 13.000 doların üzerine doğru bir kez daha deneme yapan BTC önemli seviyenin üzerinde kalmayı başardı. Ama bir türlü yukarı yönlü ivme kazanamadığı için yatırımcılar endişeliydi.

Singapur’un en büyük bankası olan DBS’nin kripto para adımı atması ve bir kripto para borsası kuracağını açıklaması ile bu endişeler silindi ve fiyat yeniden hız kazandı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 13.741 dolardan işlem gören BTC 13.800 dolar sınırına dayandı. Böylece 2019 rekoru olan 14.000 dolar bandına çok az kalmış oldu.

Altcoin Fiyatları

Ancak BTC günler içinde bu kadar iyi performans sergilerken ve sadece 1 haftalık artışı %12’nin üzerindeyken altcoin’lerin herhangi bir artış performansı sergilememesi ve hatta bazılarının gözle görülür düşüşler sergilemesi endişe verici bir durumdu.

Çünkü genel kripto para piyasasında Bitcoin’in artışına altcoin’ler de hemen tepki verir ve yükselişe geçerdi. Böylece Bitcoin, altcoin fiyatlarını desteklerken altcoin’lerde BTC’yi desteklerdi. Ama bu sefer altcoin’lerin cevap vermesi biraz geç oldu.

Yazının yayına hazırlandığı andaki tabloya bakıldığında ilk onda yer alan kripto para birimlerinden ikisi hariç hepsinin artışta olduğunu görüyoruz.

Altcoin’lerin neden tepki vermekte geç kaldığı henüz bilinmiyor. Ancak yatırımcılar önce BTC’deki artıştan emin olmak istemiş ve bu artışın altcoin’lere zarar verebileceğinden endişe duymuş olabilir. Ayrıca farklı bir bakış açısı ile Bitcoin’de artış başlayınca altcoin’lerdeki fonlar bir süreliğine BTC’ye kaymış ve sonrasında yeniden altcoin’lere dönüşler başlamış olabilir.

Tüm bunlara ek olarak günümüzdeki tabloya bakıldığında DBS ve PayPal haberlerinin kripto para ekosistemine çok iyi geldiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar