X


OpenSea Kullanıcıları Dikkat! Hack İddiaları, Ciddi Kayıp Var!

200.000 dolarınız çalınsa nasıl hissedersiniz? OpenSea kullanıcılarının dikkatli olması gerekiyor.
20:38
24 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

NFT pazarının geçtiğimiz yıl kazandığı ivme çok sayıda yeni yatırımcının bu alana girmesiyle neticelendi. Öyle ki kripto para piyasalarındaki likiditenin buraya aktığı ve piyasaların bu sebepten düştüğüne dair yaygın görüşler de var. En büyük NFT pazaryeri OpenSea ise bugünlerde son derece korkunç iddialarla gündeme geliyor. Milyon dolarlık koleksiyonlar yok pahasına sahiplerinden izinsiz satılıyor.

OpenSea Kullanıcıları Dikkat

Birçok kullanıcı Twitter üzerinden değerli koleksiyon parçalarının çok ucuz rakamlara izinsiz şekilde satıldığını raporladı. Örneğin aşağıdaki paylaşımda Bored Ape Yacht Club koleksiyonuna ait 8924 nolu eserden bahsediliyor. ToasVirtual isimli kullanıcı bir sabah uyandığında NFT’sinin 6,66 ETH karşılığında satıldığını gördü. Dip fiyatın 86 ETH olduğunu (floor price) düşünürsek bu rakam gerçekten bedava ve iddialar gerçek ise 200.000 dolara yakın bir kayıptan söz ediliyor.

Kullanıcı bu parçayı aylar önce 6,66 ETH fiyatla listelemiş ancak saldırganlar bir şekilde zamanı geriye almanın yolunu bulmuşa benziyor.

Zarar 300.000 Doları Aştı

Benzer şekilde maymunun çaldıran farklı iki mağdur daha var. Bored Ape Yacht Club’ın OpenSea sayfasına girip aktiviteleri incelediğinizde 0,77 ETH karşılığında satılmış farklı bir parça daha dikkat çekiyor. Üç koleksiyon parçasındaki kayıp ise 300.000 doları aşıyor.

Blockchain verileri, saldırıyı gerçekleştirmek için kullanılan cüzdanın, anonim cüzdan hizmeti TornadoCash’ten 10 ETH aldığını ortaya koyuyor. Daha sonra, alınan ETH, OpenSea saldırısında kullanılmak üzere wETH‘ye dönüştürüldü.

Saldırdan Mutant Ape Yacht Club, Bored Ape Yacht Club, ve Cool Cats gibi floor fiyatı yüksek birçok koleksiyona yetkisiz erişim elde etti. Henüz yaşanan bu mağduriyetin OpenSea sistemlerinde yaşanan bir açıktan mı yoksa akıllı sözleşme saldırısından mı olduğu kesin değil. Kesin olan tek şey her biri oldukça değerli olan koleksiyon parçalarının bedavadan biraz pahalıya çalındığıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar