X


Nucleus Vision (NCASH) Nedir? Nereden Alınır?

Nucleus’un Orbit adını verdiği Blockchain’i neredeyse bütün akıllı telefonlarla uyumlu olarak geliştirildi
13:00
28 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Nucleus Vision Blockchain tabanlı nesnelerin interneti (IoT) ağı yaratarak, bu ağın kimliklerle uyumlu çalışmasını sağlayıp, IoT ağını tüm alışveriş yerlerinde kullanmayı hedefliyor.

Nucleus Vision Nedir?

Nucleus Vision 2014 yılında Harvard Universitesi’nde kuruldu. Nucleus ağı bütün mağaza ve meskenlere Blockchain teknolojisi dayanan gerçek zamanlı sensör (ION) aracılığıyla çalışabiliyor. Nucleus çalışabilmek için RFID, Wİ-Fİ, Bluetooth’a ihtiyaç duymuyor. ION sensörleri herhangi bir temasa ya da yüz tanıma gibi fiziksel onaylamalar olmadan kullanıcının kimliğini tanıyabiliyor.

“Birbirine bağlı cihazlar, insanların kimlikleriyle bağlantılı olursa tam potansiyeline ulaşabilir.”  -IoT üzerine yazılmış Gartner raporu

Nucleus’un Orbit adını verdiği Blockchain’i neredeyse bütün akıllı telefonlarla uyumlu olarak geliştirildi. Orbit kullanıcı verileri güvenli bir şekilde saklanıyor ve merkezsiz depolama yapıyor. Böylece büyük şirketlerin birçok müşterisinin verilerini elinde tutmasının önüne geçilmiş oluyor. Diğer yandan müşteriler sürekli alışveriş yaptıkları satıcılardan Nucleus sistemi sayesinde sadakat ödülü ve indirimler kazanabiliyor. Aynı zamanda Nucleus Vision’ın kullanıcılara her alışveriş yaptıklarında ya da bir mağazaya girdiklerinde kendi token’i nCash’i gönderiyor.

Nucleus Vision Nasıl Çalışır?

Müşteri mağazaya girer ve mağazadaki ION sensörleri müşterinin telefonundan müşteri kimliğini tespit eder. Nucleus Vision müşteriye SMS ile ya da daha önceden yüklenmiş uygulama aracılığıyla bir miktar nCash teklifinde bulunur. Müşteri nCash’leri alır ve nCash token’leri müşterinin cüzdanına geçer. Ardından Nucleus mağaza sahibine Blockchain üzerinden müşteri bilgilerini (daha önceden satın aldığı ürünler, ne kadar harcama yapıldığı, ne sıklıkla alışveriş yaptığı vs.) gönderir. Hangi bilgilerin gönderileceğini müşteri seçer. Eğer müşteri mağazaya ilk defa geliyorsa mağaza diğer mağazalardan müşteri bilgisi talebinde bulunabilir. Diğer mağazalar bilgileri paylaşmayı kabul ederlerse, müşteriden bilgilerinin paylaşılması için onay istenir. Bu arada ortaklar arasında bilgi paylaşımları sırasında bir miktar nCash gönderimi yapılır. Müşteri verilerini paylaştığı anda ödül olarak nCash alır ve mağazalar arası her bilgi paylaşımından bir miktar nCash payı alır. Müşteri verilerine göre Nucleus’un Neuron sistemi mağaza için müşteri puanı değerlendirmesi yapar. Bu puan müşterinin mağazaya geliş sıklığına, yaptığı harcamaya göre artabilir. Mağazalar müşteri puanına göre müşteriye mağazaya geldiği için, ya da bir şeyler satın aldığında hediye vermek için nCash’i kullanabilir.

Nucleus Vision ünlü melek yatırımcı Tim Draper’dan yatırım aldı. İletişim ve teknoloji ortakları arasında Vodafone ve Intel gibi saygın firmalar bulunuyor. Nucleus Vision şu anda Hindistan’da bulunan 10 mağazada deneniyor ve 118 bin kimlik Blockchain’inde kayıtlı bulunuyor. Nucleus yol haritasına göre 2018 sonunda Güney Doğu Asya’ya, 2019 içerisinde ise Kuzey Amerika’ya açılmayı planlıyor.

Nereden Alınır?

Nucleus Vision başarılı bir ICO dönemi geçirdi ve nCash token’larını kısa bir sürede sattı. nCash token’larının büyük çoğunluğu Binance borsasında bulunuyor ve buradan temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar