Reklam

Nouriel Roubini: Kripto Paralar Tüm Balonların Annesi ve Babası

Dr. Doom olarak da bilinen ekonomist Nouriel Roubini, geçtiğimiz günlerde New York'ta katıldığı bir konferansta kripto paraları "tüm balonların annesi ve babası" olarak tanımladı.
19:00
10 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

CNBC’nin 9 Mayıs tarihli haberine göre ünlü kripto para eleştirmeni Nouriel Roubini, New York’taki Salt konferansında kripto paraların tüm balonların annesi ve babası olduğunu belirtti.

Roubini’den Para Tanımlaması

Nouriel Roubini konferansta, Bitcoin ve altcoin’lerin “kripto para” olarak değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirdi. Roubini’ye göre kripto para tanımlaması tamamen yanlış çünkü bir varlığın para olarak tanımlanabilmesi için değerli ve ölçeklenebilir bir ödeme aracı olması gerekiyor.

Roubini konferansta Bitcoin’in ölçeklenebilirliğini de eleştirdi. Kredi kartlarıyla saniyede binlerce işlem yapılabildiğini belirten Roubini, Bitcoin’in ise saniyede sadece 7 işleme izin verdiğini kaydetti. Ünlü ekonomist ayrıca daha önce kripto para piyasasından daha manipülatif bir piyasa görmediğini iddia etti.

Salt konferansına katılan bir başka isim, milyarder kripto para yatırımcısı ve Galaxy Digital’in CEO’su Michael Novogratz ise Nouriel Roubini ile aynı fikirde değil. Geçtiğimiz yılki çöküşün ardından Bitcoin fiyatındaki toparlanmaya dikkat çeken Novogratz şunları kaydetti:

Mücadele sona erdi, Bitcoin kazandı. Şimdi dünyanın dört bir yanındaki insanlar Bitcoin’i bir değer saklama aracı olarak görüyor.

Nouriel Roubini, geride bıraktığımız Ocak ayında katıldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in bir excel tablosundan daha iyi olmadığını belirtmişti. Öte yandan kripto para boğası Michael Novogratz ise Şubat ayında verdiği bir röportajda Bitcoin’in kripto para ekosisteminde eşsiz bir yere sahip olduğunu vurgulayarak Bitcoin için dijital altın benzetmesi yapmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar