X


NFT Platformunun Kurucusu Dolandırıcıların Hedefi Oldu! 1 Milyon Dolar Çalındı

Dolandırıcılar bu kez bir NFT video oyunu kurucusunu hedef aldı. Yaşanan saldırıca 1 milyon dolar çalındı.
20:56
2 Ağustos 2021
NFT Platformunun Kurucusu Dolandırıcıların Hedefi Oldu! 1 Milyon Dolar Çalındı

NFT video oyun platformu olan Hedgie’in kurucusu, dün gece bir kimlik avı saldırısı sonucunda 16 CryptoPunk ve bir miktar Ethereum çaldırdı. Geçtiğimiz gün yaşanan olayda hırsızlar, toplam değeri 1 Milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilen Ethereum ve NFT’ler ile kayıplara karıştı.

NFT Oyun Kurucusu Dolandırıcıların Hedefi Oldu

Kripto para ve NFT’lerin insanlar tarafından benimsenmesi ve yaygınlaşması ile birlikte yaşanan saldırılarda zaman içinde çok fazla artış yaşandı. Uzmanlar, yaşanan bu saldırılara karşı insanları dolandırıcı web sitelerinden ve güvenilir olmayan projelerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.

CryptoPunks NFT’nin popülaritesindeki ani bir artış, fiyatı yalnızca bir haftada %53 oranında artmasına neden oldu. CryptoPunks NFT, 24 Temmuz’da 87.000 dolardan işlem görürken fiyat bir anda 135.000 dolar seviyesine kadar fırladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

NFT alanındaki bu yoğun ilgi ve fiyat artışı, dolandırıcıların dikkatini çekti. Dolandırıcılar bu kez bir NFT video oyunu kurucusunu hedef aldı. “Stazie” kullanıcı adı Hedgie kurucusu, CryptoPunks adlı Discord kanalı üzerinden bir bot dolandırıcılığının kurbanı oldu.

Dolandırıcılar 1 Milyon Dolar İle Kayıplara Karıştı

Dolandırıcılar, 1 Ağustos’ta Stazie’in bir miktar Ethereum’u da dahil olmak üzere 16 CryptoPunk NFT’yi çalmayı başardı. Çalınan varlıkların toplam piyasa değerinin 1 milyon dolarının üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Stazie, yaşanan saldırının ardından, saldırıyı duyurmak için Twitter’a gitti. Yaşadıklarını tweet dizisi aracılığıyla takipçileri ile paylaşan Stazie, sahtekarlığı ortaya çıkardı. Soygun yapılmadan önce durumların kendisi için gayet normal olduğunu ve bir anda işlerin ciddileştiğini belirtti. Yaşanılanları anlamlandıramayan Stazie, saldırının ardından “Her şey korkunç bir rüya gibi oldu” dedi.

 

Stazie Twitter

“Cryptopunksbot” adlı bir dolandırıcı, CryptoPunk’ın Discord sunucusunda, projenin dördüncü yıldönümünü kutlandığı sırada, on süper benzersiz NFT avatarı kazanma fırsatını vurgulayan bir teklif yayınladı.

Eşsiz avatarları kazanma arzusuna kapılan Stazie, dolandırıcıların oluşturduğu sahte bir web sitesine giriş yaptı. Metamask cüzdanının güvenliği ihlal edildiğine dair yanlış bir bildirim aldıktan sonra on iki kelimelik anahtar cümlesini girdi. Stazi’in 12 kelimeden oluşan anahtar cümleyi girmesinden sadece birkaç saniye sonra dolandırıcı, Stazie’nin cüzdanını boşalttı ve kayıplara karıştı.

Stazie Twitter

Hedgie’nin kurucusu 2017’den beri kripto para sektöründe bulunuyor ancak yine de büyük bir dolandırıcılığın kurbanı oldu. Yaşadığı bu durumu utanç verici bulsa da, insanlar daha dikkatli olması dolandırıcılığa yakalanmaması için uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar