X


NFT Piyasası Çığ Gibi Büyüyor! Solana’nın NFT Satış Hacmi 1 Milyar Doları Aştı

Solana tabanlı NFT satışları 2022'nin Ocak ayında 1 milyar doları geride bıraktı.
12:30
20 Ocak 2022
NFT Piyasası Çığ Gibi Büyüyor! Solana'nın NFT Satış Hacmi 1 Milyar Doları Aştı
Okuma Süresi: 2 Dakika

Değiştirilemez token (NFT) piyasası giderek daha hızlı bir büyüme kaydediyor. Öyle ki NFT veri platformu CryptoSlam‘e göre, Solana blok zincirindeki değiştirilemez token (NFT) satışları, 2022 yılının ilk ayında büyük bir başarıya imza attı.

Solana Tabanlı NFT Satışları 1 Milyar Dolar Hacmi Geride Bıraktı

NFT veri platformu CryptoSlam’dan alınan verilere göre Solana tabanlı NFT satışları 2022’nin Ocak ayında toplam hacimde 1 milyar doları geride bıraktı.

Solana tabanlı NFT’ler, NFT piyasasındaki en popüler blok zinciri olan Ethereum‘un aşırı derecede yüksek işlem ücretleri sunmasından dolayı 2021’in ikinci çeyreğinde büyük ölçüde popülerlik kazandı.

Dolayısıyla Solana tabanlı NFT’ler, Ethereum’un yüksek gas fee sıkıntıları sebebiyle her geçen gün popülaritesini artırmaya devam ediyor.

Buna ek olarak geçtiğimiz günlerde NFT’ler hakkında açıklamalarda bulunan JPMorgan analistleri, Ethereum’un NFT piyasasındaki pazar payını Solana’ya karşı kaybedebileceğini belirtti.

Öyle ki Business Insider’a açıklamalarda bulunan analistler, ağdaki yüksek işlem ücretlerinin bir sonucu olarak Ethereum’un NFT işlem hacmi payının 2021’in başında %95’ten %80’e düştüğünü belirtti.

Ayrıca 1 milyon doları aşan ilk Solana tabanlı NFT satışı, 11 Eylül’de, algoritmik olarak oluşturulmuş 10.000 3D primat koleksiyonunun bir parçası olan Degenerate Ape Academy NFT için gerçekleşti.

Bu satıştan yaklaşık bir ay sonra şu anki en pahalı Solana tabanlı NFT, 2,1 milyon dolara alıcı buldu.

Solana Tabanlı NFT’ler Hala Ethereum Tabanlı NFT’lerin Gerisinde

Ek olarak The Block’dan gelen verilere göre Solana’nın en yüksek haftalık ticaret hacmine 29 Ağustos 2021’de 160,39 milyon dolarla ulaşıldı.

Buna rağmen Solana tabanlı NFT‘lerin ticaret hacmi, Ethereum tabanlı NFT’lerin ticaret hacmine kıyasla Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks gibi yüksek profilli NFT projelerinden yoksun durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar