X


Nedir Bu Evergrande? Kripto Piyasası Neden Bu Kadar Büyük Etkilendi?

Çin’in dev inşaat firması Evergrande’nin iflas söylentileri tüm piyasalar ile birlikte kripto para birimlerini de aşağı çekti.
12:20
20 Eylül 2021

Kripto para birimleri ve esasında tüm piyasalardaki genel düşüşün arkasında yine Çin var gibi görünüyor. Çin’deki dev şirket Evergrande’nin battığı haberleri tüm piyasaları tepetaklak etti.

Evergrande Olayı Nedir?

Çin’de dev bir inşaat firması olan Evergrande’nin çöküşü aslında akıllara direkt olarak 2008’de yaşanan küresel finansal krize sebep olan Lehman Brothers’ın çöküşünü getiriyor. Analistler ve uzman isimler Evergrande’nin iflasını, Lehman Brothers’ın Asya versiyonu olarak nitelendiriyor.

Bunlara ek olarak Evergrande ilk olarak 20 Eylül’de yapması gereken faiz ödemesini gerçekleştiremeyeceğini dile getirdi. Buna ek olarak ortaya atılan son iddialara göre Evergrande çalışanlarından da borç aldı ve bunları da ödeyemiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Her ne kadar Evergrande’nin batmak için çok büyük bir şirket olduğu ifade edilse de Çin tarafından henüz pozitif bir açıklamanın yapılmamış olması ise piyasaları korkutuyor. Bu durumun 2008 küresel krizine benzer bir duruma yol açabileceği endişesinin ise arttığı görülüyor.

Piyasalara Etkisi

Elde edilen son bilgilere göre Evergrande’nin iflas söylentileri ile birlikte şirketin hisseleri %80’in üzerinde düşüş yaşadı. Bu olayın etkisi ile tüm piyasalar ile birlikte kripto para birimlerini de etkiledi. Lider kripto para birimi Bitcoin son 24 saat içinde yaklaşık olarak %7 değer kaybederken en büyük altcoin konumunda bulunan Ethereum (ETH) %8’in üzerinde değer kaybetti.

Bunlara ek olarak genel hisse senedi piyasasında da bir geri çekilme olduğu görülüyor. Dolayısıyla uzman isimler olası bir kötü habere karşılık yatırımcıların nakde geçtiğini dile getiriyor.

Piyasaların önümüzdeki saatlerde ve günlerde izleyeceği yönün ise Evergrande olayı ile doğrudan bağlantılı olacağı görülüyor. Ancak 2020 mart ayında yaşanan düşüş sonrasında kripto para birimlerinde yaşanan toparlanmayı da unutmamak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar