• BTC  :  41.402,52 ₺
  • ETH  :  3.576,62 ₺
  • BCH  :  5.760,76 ₺
  • XRP  :  4,34 ₺
  • BTC 41.402,52 ₺
  • ETH 3.576,62 ₺
  • BCH 5.760,76 ₺

MIT Blockchain Teknolojisini Diplomalarında Kullanacak

2 Kasım 2017
  • Sevinç K. EroğluSevinç K. Eroğlu
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), blockchain teknolojisini kullanmanın yararlarını ve zorluklarını test etmek için bir pilot program başlattı. MIT blockchain teknolojisini diplomalarında kullanmayı planlıyor.

Cambridge yazılım şirketi Learning Machine ile birlikte MIT Media Lab tarafından bir program  geliştirildi.

Blockcerts ismi verilen bu akıllı telefon uygulaması, bir öğrenci onu indirdikten ve programa kaydolduktan sonra bir açık-özel anahtar çifti üretiyor.

Daha sonra uygulama ortak anahtarı MIT’e gönderiyor. MIT, bu anahtarı blockchain üzerine kayıt ettikten sonra  Blockcerts Uygulaması kullanıcının özel anahtarını depolayarak diplomanın sahipliğini ispatlamayı sağlıyor.

MIT’nin kendi websitesindeki habere göre pilot programı test aşaması bu yaz başlatıldı ve MIT mezunları tarafından blockchain temelli Blockcerts Wallet uygulaması kullanıldı. Böylece mezunlar geleneksel diploma formatına ek olarak bu uygulaması sayesinde digital diplomalarını alabilme olanağına sahip oldu.

MIT’den konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

“Başlangıçtan beri, birincil motivasyonlarımızdan biri öğrencileri kendi kimlik belgelerinden sorumlu olmaya yetkilendirmekti. Bu pilot uygulama, öğrencilere kendi kayıtlarının mülkiyetine sahip olma olanağı veriyor ve istedikleri kişi ile güvenli bir şekilde paylaşabilmelerini sağlıyor” şeklinde ifade edildi.

Bu uygulama akademik kurumlar kapatıldığında, eski öğrencilerin kayıtlarına erişmelerini büyük bir ölçüde kolaylaştırabilir. Uygulama dahilinde kayıt altına alınan dijitalleşmiş öğrenci bilgileri her koşulda öğrenciler için rahatça ulaşılabilir konumda olacaktır.

Blockchain tabanlı uygulamaların bilgi yönetimi ve doğrulamasında tamamen yeni bir gerçeklik yaratabilir. Bu tarz uygulamalar internet kadar büyük bir ağ haline gelip sadece akademik kayıtlar için değil, diğer tüm kurumların kayıtları için kullanılabilir hala gelebilir.

ETİKETLER
loading...