reklamı kapat

Microsoft, Bitcoin Blockchain’inde Yeni Bir Proje Geliştirdi

Microsoft, Bitcoin Blockchain’inde merkezsiz bir proje geliştiren ilk büyük teknoloji şirketi oldu.
08:00
14 Mayıs 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Microsoft, Bitcoin Blockchain’i üzerinde merkezsiz bir proje geliştirdi. Ion isimli proje, ağlar arası iletişimin temelinde yatan mekaniğe odaklanıyor.

Ion Projesi

Açık kaynaklı Ion projesi için Coindesk şu örneği veriyor: Facebook kullanarak Airbnb’ye giriş yaptıysanız bir protokol, kişisel bilgilerinizi sosyal medya profilinizden harici hizmet sağlayıcısına gönderen yazılımla ilgileniyor. Bu durumda Ion, bu bilgiler için gereken anahtarlara sahip olduğunuzu kanıtlama yeterliğini kontrol eden merkezsiz kimlik tanımlayıcılarını işletiyor.

Kripto gurusu ve merkezsiz kimlik (DID) çözümleri üzerinde çalışan World Wide Web Consortium’un (W3C) kurucusu Christopher Allen, Microsoft’un hamlesinin tüm teknoloji sektörünü etkileyebileceğini düşünüyor:

Birçok şirket altyapısında Microsoft ürünlerini kullanıyor. Yani bunu altyapı ürünlerine entegre ederlerse DID’ye erişimleri olacak.

Microsoft

Microsoft’un Blockchain mühendislik ekibinde program yöneticiliği yapan Yorke Rhodes Microsoft ekibinin bir yıldır Bitcoin ve Ethereum gibi halka açık ağlara dayalı anahtar imzalama ve doğrulama yazılımı üzerinde çalıştığını ancak temel olarak kullanılan Blockchain’den daha fazla verimliliğe ulaşabileceğini kaydetti. Microsoft’un Decentralized Identity Foundation’ın (Merkezsiz Kimlik Vakfı) kurucularından olduğunu vurgulayan Rhodes:

Microsoft olarak sahip olduğumuz sistemler, işletme ortamında izinler sağlıyor. Aynı zamanda Active Directory denen bir ürün mevcut, ki bunların söz konusu DID’leri de tanıyabileceğini düşünüyoruz.

Son olarak Microsoft’un projesi hakkında bilgi sahibi anonim bir kaynak, Ion’un bu yıl Bitcoin test ağından ana ağına geçeceğini açıkladı. Dolayısıyla teknoloji meraklısı kişiler bir node çalıştırarak projeye katkıda bulunabilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.