reklamı kapat

Messari CEO’su: Ethereum’un PoS’a Geçişi 2021 Yılına Kadar Olmayacak

Ryan Selkis, Ethereum'da PoS algoritmasına geçiş için henüz çok süre olduğunu dile getirdi.
19:10
11 Mayıs 2019
  • Ahmet BalıkesirliAhmet Balıkesirli

Kripto para analiz firması Messari’nin CEO’su Ryan Selkis, 10 Mayıs tarihinde gerçekleşen ConsenSys’ Ethereal Summit etkinliğinde Ethereum hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Selkis, Ethereum‘un (ETH)  2.0 PoS (proof-of-stake) geçişinin 2021 yılına kadar gerçekleşmeyeceğini aktardı.

”Akıllı Kontrat Savaşı Yaklaşıyor” isimli panelde konuşan Selkis, Ethereum’un mevcut PoW (proof-of-work) protokolünden, PoS konsensüs algoritmasına geçişinin çok riskli olduğunu ifade etti ve PoS sistemlerinin ”işe yaradıklarının kanıtlanmadığını” öne sürdü. Ethereum’un kurucu ortaklarında ve şüphesiz en önde gelen isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin tarafından başlatılan bu PoS’a geçiş furyası, geçtiğimiz birkaç aydır ciddi bir hız kazandı. Birçok Ethereum yatırımcısı bu süreci heyecanla beklese de, Selkis henüz ağın buna hazır olmadığını ve risklerin getirilerden fazla olduğunu açıkladı.

Mevcut Ethereum Algoritması Daha İyi

Selkis’e göre mevcut PoW konsensüs modeli ”büyük ihtimalle daha iyi ve belki yeteri kadar iyi” bir durumda. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde PoW algoritmasının Bitcoin (BTC) ile kendini kanıtladığını öne süren Selkis, son birkaç yıl içerisinde aynı başarıyı Ethereum için de gösterdiğini ve bunun değiştirilmesi için hiçbir sebep göremediğini ifade etti.

Ethereum ağında PoS’a geçişin en erken 2021 yılına kadar gerçekleşmeyeceğini söyleyen ünlü CEO, bu değişim ile Ethereum ağının çok daha ölçeklenebilir, güvenli ve ekonomik açıdan verimli olacağını iddia eden kişileri bu yorumları ile bir nebze hayal kırıklığına uğratmış olabilir.

Ethereum tabanlı bir başka proje olan MakerDAO da yavaş yavaş güçlenmeyi sürdürüyor ve böyle projelerin yükselişe geçmesi, Ethereum ağını kesinlikle daha güçlü bir hale getirecektir. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.