Lider Bitcoin (BTC) Tarihsel Verilere Göre Ocak Ayında Bu Hareketi İzledi!

Tarihsel verilere göre ocak ayı Bitcoin için olumlu bir zaman dilimi olarak göze çarpıyor.
20:17
31 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasa katılımcıları 2021’e veda ederken kripto para piyasası değeri son 24 saatte %2’nin üzerine artış kaydetti. Bununla birlikte yeni yıla girerken ekonomist ve kripto yatırımcısı Alex Kruger, fon girişlerinin etkisiyle Ocak ayı başlarında güçlü bir piyasa yükselişi bekliyor. Uzman analist, son dört yıl içerisinde Bitcoin’in ocak ayı performansına göz attı.

Bitcoin’in Ocak Ayı Performansı

Tarihsel verilere göre ocak ayı Bitcoin için olumlu bir zaman dilimi olarak göze çarpıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin 1 Ocak 2021 itibarıyla 29.000 dolara yakın seviyelerde işlem görüyordu. 2021 yılının mevcut çeyreğinde 68.000 dolarlık ATH’nin ardından BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 48.000 dolar seviyelerinden alınıp satılıyor.

Öte yandan Sussex Üniversitesi’nden finans profesörü Carol Alexander, gelecek yıl keskin Bitcoin düzeltmeleri öngörüyor. CBNC’ye kouşan Alexander, Bitcoin’in temel değer eksikliği nedeniyle tüm kazançlarını kaybederek 10.000 dolara düşeceğini düşünüyor: “Eğer bir yatırımcı olsaydım yakında Bitcoin pozisyonumu kapatırdım. Çünkü muhtemelen gelecek yıl çöküş göreceğiz.”

Fon akışı cephesinde ise Coinshares haftalık olarak son raporunda toplam 142 milyon dolar tutarında rekor düzeyde haftalık çıkış kaydedildiğini bildirdi. Bununla birlikte Meksika’nın en zengin üçüncü kişişi Ricardo Salinas Pliego, Twitter üzerinden takipçilerine Bitcoin çağrısında bulundu. Pliego’nun belirttiği demeçlerde ise şu şekildeydi: “İtibari paradan uzak durun. Bunlar kağıttan ve yalanlardan oluşan sahte varlıklardır. Merkez bankaları her zamankinden daha fazla para basıyor. Bitcoine’e yatırım yapın.”

Bununla birlikte Genesis Global Trading’de piyasa başkanı Noelle Acheson, önümüzdeki yıl Bitcoin ve kripto şirketlerine güçlü bir kurumsal ilgi görüldüğünü kaydetti. Yakın tarihli bir röportajda Acheson şunları bildirdi: “Son 12 aydaki kurumsal büyüme şaşırtıcı derecedeydi. Hem doğrudan token yatırımı hem de piyasa altyapı şirketlerine yatırım yoluyla birçok işlem gerçekleştirildi. Gelecek yıl bunun hızlanacağına dair güçlü işaretler görüyoruz.”

Çeşitlendirilmiş Kripto Portföyü

Öte yandan Acheson, Bitcoin‘in artık büyük yatırımcılar için tek seçenek olmadığını belirtti. Çeşitlendirilmiş bir kripto portföyüne vurgu yapan deneyimli isim, kurumların yalnızca pazar liderinden faydalanmadığını aktardı. Bunun yanı sıra başarılı iş insanı, birçok yatırımcının en büyük iki kripto paranın haricinde teknolojik ilerlemeyi kültürel değerler temsil eden daha riskli ama daha yüksek getirili token’ların da popülarite kazandığını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar