X

Kriptolara Neler Oluyor: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP Tepetaklak!

Kripto para birimlerinde kıyım var.
07:30
11 Ocak 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin 8 Aralık’ta 42.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu. Bir süre 38.000 dolar ile 40.000 dolar arasında konsolide olan Bitcoin (BTC) dün bir düşüş eğilimine girdi ve derin bir düşüş yaşadı.

Bitcoin’de Ralli Bitti Mi?

Bu sabah erken saatlerde Bitcoin 33.555 dolar bandında kadar geriledi. Aşağıdaki grafikten de anlaşılacağı gibi aslında BTC uzun zaman sonra en uzun düşüş grafiğini çizdi.

Yazının yayına hazırlandığı sırada son 24 saatteki %12,15’lik düşüşü ile 35.777 dolar seviyesinde işlem gören lider kripto para biriminin düşüşünün arkasındaki en büyük sebebin madenciler olduğu düşünülüyor. Çünkü madenciler uzun zamandır sessiz sakin ilerliyordu ve herhangi bir büyük satış madenciler tarafından gerçekleşmiyordu.

Hatta geçtiğimiz hafta önemli isimler BTC’de büyük düzeltmelerin yaşanmamasını madencilerin satış yapmamasına bağlamıştı. Ancak BTC madencileri fikir değiştirmiş gibi görünüyor ve sadece Bitcoin değil tüm kripto para piyasası kan ağlıyor.

Altcoin Rallisi Hiç Başlamayacak Mı?

Haftaya başlarken altcoin’lerin de Bitcoin’i takip ettiğini ve çok ciddi düşüş oranlarına sahip olduklarını görüyoruz. Aslında altcoin’ler bir yandan Bitcoin’deki düşüşten etkilenirken bir yandan da Tether (USDT) ve EOS’taki gelişmelerden etkilendiler.

Yazının yayın hazırlandığı sırada piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan ve yakın zamanda herkesin çok büyük bir ralli beklediği Ethereum’un (ETH) %15 düştüğünü görüyoruz. ETH’un yanı sıra son zamanların popüler ve takip edilen kripto parası Polkadot’ta da (DOT) yüzde 17’nin üzerinde düşüş yaşandı.

Piyasa hacmi bakımından ilk onda yer alan kripto paralar içinde Cardano (ADA) %16’nın, XRP yine %16’nın ve Chainlink (LINK) %15’in üzerinde değer kaybetti.

Düşüş Devam Edecek Mi?

Analistlere göre BTC’de ralli bitmiş olabilir ve artık bir konsolidasyon süreci başlayacak olabilir. Ancak bazı isimler de büyük yatırımcıların mevcut düşük seviyeleri bir satın alma fırsatı olarak değerlendireceğini ve yeni bir rallinin fitilinin ateşleneceğini düşünüyor. Dolayısıyla şu anda yatırımcıların davranışının belirleyici olacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte BTC’nin bir konsolidasyona girmesinin mevcut düşüşlere rağmen haberlerin etkisinin de geçmesiyle bir altcoin rallisini başlatacağı düşünülüyor. Piyasadaki birçok önemli analist altcoin sezonu olmadan kripto para birimi boğa koşusunun son bulmayacağını ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI