X


Kripto Temsilcileri TBMM’ye Davet Edildi: Türkiye’deki Kripto Para Regülasyonlarında Son Durum!

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye'den 5 kripto temsilcisini, sektöre yönelik fikir almak amacıyla TBMM'ye davet etti.
10:18
27 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yasal düzenlemelere ilişkin sektör ile ilgi görüş almak adına, kripto para temsilcilerini TBMM’ye davet etti.

Türkiye’deki Kripto Para Regülasyonları

Kripto para birimleri, 2020’den bu yana kaydettikleri değer artışları ve piyasa değerlerindeki yükselişler ile birlikte doğal olarak regülatörlerin radarına girdi. Global ölçekte bu kripto varlıklara olan yaklaşım, çeşitli ülkelerde önemli ölçüde farklılık gösterdi. El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ederek ödemelerde kullanılmasına izin verirken, Çin kripto varlıklara ilişkin çeşitli yasakların getirilmesi amacıyla birtakım yasal düzenlemeleri faaliyete geçirdi. ABD’deki söz konusu yasal düzenlemeler de çeşitli nedenlerden dolayı bazı alanlarda henüz netliğe kavuşmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda katıldığı bir televizyon programında, kripto para alanındaki yasal düzenlemelerin yakında meclise sunulacağını açıklaması ile birlikte de söz konusu yasa tasarısı Türkiye’deki kripto para ekosistemi tarafından konuşulmaya başlandı. Bu süreçte sosyal medyada, yasal düzenlemeler ile ilgili taslak metinleri hakkında birtakım yorumlamalar yapıldı. Meclise sunulacak yasal düzenlemelerde, borsaların lisans süreci ve vergilendirme başta olmak üzere bir dizi farklı maddenin yer aldığı konuşuldu.

Kripto Temsilcileri, TBMM’ye Davet Edildi

Yasal düzenlemelerin konuşulduğu bir Twitter yayınına katılan Ak Parti Grup Başkanvekili ve eski Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, kripto para regülasyonları sürecinde sektöre yönelik fikir almak adına kripto temsilcilerini Çarşamba günü Meclis’e davet etti. Mustafa Elitaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Twitter’da Meclis’e gelmesi beklenen ‘kripto yasa taslağı’ hakkında kriptonun önde gelen isimlerinin düzenlemiş olduğu canlı yayına katıldık. Sektörün görüş ve önerilerini almak için kripto para temsilcilerini Meclis’e davet ettik.”

Çarşamba günü gerçekleşecek görüşmeye, Ava Labs Türkiye Direktörü Aytunç Yıldız ve Blockchain alanında uzman Avukat Sima Baktaş ile birlikte Türkiye’de kripto para alanında aktif faaliyet gösteren 5 ismin davet edildiği belirtilse de henüz tam olarak hangi isimlerin yer alacağı netliğe kavuşmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI