X


Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para nasıl alınır?
20:58
10 Şubat 2021

Kripto paralar şu an bütün dünyayı kasıp kavuruyor ve bunun 10 yıl sonrasında daha da yaygın hale gelmesi beklenmekte. Peki şu an bütün dünyada adından söz ettiren ve “yeni yüzyılın interneti” olarak görülen kripto paralar tam olarak nedir ve kripto para nasıl alınır? 

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, internet tabanlı değer transfer araçları olarak ifade edilebilir. Adından da anlaşılabileceği üzere kriptografi ve şifreleme teknolojilerinin kullandığı bu varlıklar, finansal işlemlerin yapılması için kullanılıyor. Kripto paraların büyük bir kısmı blockchain teknolojisini kullanmakta ve bu sayede birçoğu merkezsiz, şeffaf, değiştirilemez yapıda.

Tabii ki blockchain ağının yapısına göre değişiklikler yaşansa da lider kripto para birimi Bitcoin’in bu konuda birçok kripto para projesine ışık tuttuğu biliniyor. Kripto paralar iki veya daha fazla parti arasında gönderilebilen, özel ve genel anahtarlara sahip varlıklar olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar kripto paraları kullanarak dünyanın bir ucundan diğer ucuna tamamen yazılım üzerinden ve sanal olarak varlık transferi yapabilir. Birçok uzman da kripto paraların ve blockchain’in gelecekte geleneksel finans teknolojilerinin ve kurumlarının yerini alacağını düşünmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in whitepaperında da BTC’nin eşler arası alınıp satılabilen bir varlık olmasına vurgu yaptı. Kripto paralar bu yönlerinin yanı sıra tamamen şeffaf olmaları ve düşük işlem ücretlerine sahip olmaları ile de öne çıkmakta. Kripto para sektöründe sadece Coinmarketcap üzerinde bile 6.000’den fazla kripto para birimi var ve bunların sayısı devamlı olarak artıyor. Ethereum, Ripple, Polkadot, Litecoin ve Chainlink ise şu sıralar bunların en çok bilinenleri konumunda. Kripto paralar Bitcoin ve altcoinler olarak ikiye ayrılmakta ve BTC dışındaki bütün kripto paralar farklı kategoriye dahil ediliyor. Peki kripto paralar nasıl ve nereden alınır?

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto paralar sektörün ilk senelerinde sadece eşler arası olarak transfer edilebiliyordu. Kullanıcıların eşler arası (p2p) şeklinde birbirlerinin cüzdanlarına kripto para gönderebilirken artık durum değişti.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinden kripto para almak hiç olmadığı kadar kolay. Hem mobil uygulama hem de internet sitesi üzerinden kripto para almak için Binance kullanılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar