X


Kripto Para Düşmanından Şaşırtan Bitcoin (BTC) Yorumu!

Roubini, Bitcoin'in değer saklama aracı olduğunu kabul etti.
15:51
9 Kasım 2020

Ünlü ekonomist ve ekonomi profesörü Nouriel Roubini, sektörün en dişli Bitcoin (BTC) düşmanlarından birisi olarak biliniyor. Daha önce lider kripto para biriminin tamamen bir dolandırıcılık ve Ponzi yapısı olduğunu ifade eden Roubini, yakın zamanda Yahoo! Finance kaynağına verdiği bir röportajında ise BTC’nin üstünlüğünü nispeten kabul ettiğini gösteren açıklamalarda bulundu.

Roubini, lider kripto para biriminin bir nebze de olsa değer saklama aracı olabileceğini vurgulayarak, shitcoin olarak ifade ettiği altcoinler yerine BTC’nin çok kolay değer kaybetmediğini belirtti. Aslında hem ABD seçimleri hem de Koronavirüs salgını sürecinde lider kripto para birimi Bitcoin’in güvenli bir değer saklama aracı olduğu kanıtlandı.

Bitcoin, ABD dolarına ve altın yatırımına rakip olarak çok fazla yatırımcıyı bünyesine çekmeyi başardı ve kurumsal yatırımcılar da artık resmi bir şekilde Bitcoin almakta. Bu da BTC’nin kurumların gözünde de değer saklama aracı haline geldiğini gösteriyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

bitcoin roubini

Roubini: Bitcoin Bir Para Birimi Değil

Roubini açıklamasının devamında Bitcoin’in ölçeklenebilir, güvenli veya merkeziyetsiz olmadığını vurgulayarak bunu yine eleştirse de değer saklama aracı olduğunun kabulü kesinlikle önemli bir adım gibi gözüküyor. Bitcoin’in bir para birimi bile olmadığını ifade eden Roubini, bu açıklaması ile yine tepki çekse de diğer ifadeleri kesinlikle gelişme olduğunu kanıtlamakta.

Roubini’ye göre Çin, Bitcoin madenciliğinin çoğunluğunu elinde tutmakta ve bu BTC’nin sanıldığı kadar merkeziyetsiz olmadığını kanıtlıyor. Buna ek olarak para birimi olması için bunun tanınması gerektiğini ifade eden Roubini, bunun değerinin ilerleyen yıllarda illa ki sıfırı bulacağını düşünüyor ve bu düşüncesinde hala ısrarcı.

BTC ise Mart ayında 3.700 dolara düştüğünden beri yaklaşık olarak %400 artış yakalayarak böyle bir kriz durumunda en çok yükselen varlık olmayı başardı. Düşük piyasa değerine sahip varlıklar sayılmaz BTC gerçekten de önde gelen varlıklar arasında bu yıl en sert artışı yakalayanlardan birisi oldu. BTC fiyatı an itibariyle 15.700 doları zorluyor ve yakında 16.000 dolar rekoru da görülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar